Stavbu koncertní síně v Praze má podpořit sdružení a memorandum

Publisher
ČTK
26.04.2010 20:15
Czech Republic

Prague

Praha - Nově vzniklé sdružení má podpořit dlouhodobý plán na vybudování nové pražské koncertní síně. Pomoci by mohlo také memorandum mezi sdružením a hlavním městem, kterým se v úterý bude zabývat rada hlavního města. Radní Ondřej Pecha ČTK řekl, že spolupráce začne vyhledáváním vhodné lokality pro tuto stavbu.
    Na tom, že koncertní sál Praze chybí, se shodují jak hudebníci, tak politici a úředníci. O výstavbu usilují různé iniciativy už několik desetiletí. Metropole ale dosud nemá ani vhodné místo, v minulosti se mluvilo například o Štvanici. Vyhledáním lokality se údajně zabývá také útvar rozvoje města.
    Vyřešit tento problém má pomoci občanské sdružení nazvané Spolek pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze, jehož předsedou je ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor. Sdružení také jedná s hlavním městem o  společném memorandu. Rada hlavního města bude o memorandu jednat toto úterý.
    Nový koncertní sál mohl v hlavním městě stát už od poloviny 90. let, tehdy ho chtěli japonští investoři darovat České filharmonii ke stému výročí. Projekt byl připraven, ale tehdejší ministr kultury Milan Uhde a primátor Milan Kondr záměr nakonec odmítli. Přípravný výbor přitom zaštítili prezident Václav Havel a japonský císař Akihito. Síň měla stát na Letné u Špejcharu, na stejném místě jako neuskutečněná stavba Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického.
    Pražské publikum, které vyhledává především klasickou hudbu, tak stále navštěvuje bývalý Dům umělců. Dnešní Rudolfinum bylo otevřeno před 125 lety (7. února 1885) a jeho hlavní, Dvořákova síň pojme zhruba 1023 posluchačů. Sál má velmi dobrou akustiku, avšak při velkém orchestrálním obsazení dosahuje nepřijatelné hlasitosti. Problémy vznikají i při ozvučených koncertech. Sezení neskýtá také dostatečný komfort na nohy a o přestávkách bývá na chodbách přeplněno.
    Poslední koncertní sál pro klasickou hudbu, který se v české metropoli postavil, byla Smetanova síň v Obecním domě v roce 1912. Kapacitu má obdobnou jako Rudolfinum. Kromě špatné viditelnosti ze zadních řad zde není možné dělat ozvučené produkce.
    Posledním větší sálem, vhodným pro klasické koncerty, je Kongresové centrum Praha. Vůči stavbě z 80. let však mají mnozí Pražané stále předsudky a odborníci jeho největší sál kritizují kvůli kolísavé akustice. Centrum má navíc problémy se splácením asi dvoumiliardového dluhu.
7 comments
add comment
Subject
Author
Date
Kdepak...
Thomas
27.04.10 12:08
....
ondrejcisler
27.04.10 01:33
Kde
Vích
27.04.10 04:47
...Chi, chi, chi, chi...
šakal
27.04.10 06:37
ad vich
misko
27.04.10 07:06
show all comments