Starý Plzenec postaví novou školní budovu se sportovní halou za 150 mil. Kč

Publisher
ČTK
03.11.2021 17:55
vizualizace: Ing. arch. Petr Sova, 2017

Starý Plzenec - Pětitisícový Starý Plzenec postaví novou čtyřpatrovou školní budovu se sportovní halou zhruba za 150 milionů Kč. Ve městě u Plzně, kde výrazně přibývá obyvatel, se už zaplnila kapacita velké školy na náměstí. Na projektu se pracuje od roku 2017, řekla ČTK starostka Vlasta Doláková (STAN).


"Přistavěli jsme obě mateřské školy a demografická křivka se nám přesouvá do základní školy. Tam už se nevejdeme a třetí rok umisťujeme část žáků do odloučeného pracoviště bývalé základní školy na Malé Straně," uvedla starostka.

Podle ní má město díky architektonické soutěži "krásný projekt" přístavby historické budovy na náměstí včetně sportovní haly. Má stavební povolení a do konce roku chce vyhlásit soutěž na dodavatele. "Tím jak stoupají ceny stavebních prací a materiálů, tak nám rozpočet trochu bobtná," řekla starostka. Po přepočtení podle nového červencového ceníku činí náklady 148 milionů Kč, což je suma, kterou chce město soutěž "zastropovat". Před pandemií byla cena o 12 milionů Kč nižší. Zastupitelé nedávno schválili úvěrový rámec ve výši 100 milionů Kč. "Zřejmě budeme muset jít do většího úvěru," uvedla starostka. Město má na účtu ušetřených kolem 70 milionů korun. "Ale střádání, jak se ukazuje, není ideální varianta, protože ty peníze, tak jak stoupá inflace a ceny stavebních prací, je třeba investovat, a ne spořit," řekla.

Přístavba mezi školou a železniční tratí bude solitérní čtyřpatrová budova s osmi novými učebnami. Do ní bude integrovaná sportovní hala, převážně zapuštěná pod zemí, využije svahu terénu od kolejí a zabere minimum prostoru ze školní zahrady. Zelená střecha tak zahradu nahradí.

Město získá na stavbu dotaci z evropského operačního programu Životní prostředí, která pokryje 30 procent nákladů. "Abychom úplně nezahltili náš rozpočet, tak se snažíme získat další dotace. Zkoušeli jsme ministerstvo pro místní rozvoj, Národní sportovní agenturu a uvidíme," uvedla Doláková.

Starý Plzenec má dnes v základní škole na náměstí 360 dětí, v 1. až 5. ročníku v Sedlci je dalších 85 žáků. Po přístavbě školy na náměstí se její kapacita zvýší zhruba na 540 žáků. Podle analýzy demografického vývoje, kterou si město nechalo zpracovat, by se měla naplnit asi do pěti let. "Stěhují se k nám mladé rodiny, máte tu rozvojové plochy na bydlení, takže předpokládáme další nárůst obyvatel," uvedla. Starý Plzenec se za deset let rozrostl zhruba o 1000 obyvatel na aktuálních 5176.

Podobně vysokou investicí města byla v letech 2012 až 2014 kanalizace a rozšíření čistírny za 230 milionů korun. Dalších téměř 70 milionů korun vydal Starý Plzenec v roce 2013 na průtah městem.
0 comments
add comment

Related articles