Španělská synagoga se 31. května zhruba na rok a půl uzavře

Publisher
ČTK
30.04.2019 16:20
Czech Republic

Prague


Praha - Španělská synagoga v Praze se 31. května zhruba na rok a půl uzavře kvůli plánované modernizaci expozic a zázemí. Návštěvníci se do ní budou moci vrátit v posledním čtvrtletí příštího roku. Židovské muzeum o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Synagoga je součástí návštěvnického okruhu Židovského muzea a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze.


V synagoze je nyní stálá expozice Dějiny Židů v Čechách a na Moravě v 19. - 20. století, která vznikla při první významné rekonstrukci budovy v letech 1994 až 1998. Expozice sleduje osudy židů v českých zemích od josefínských reforem do poválečného období, přibližuje i přestavbu židovského města a zvláštní pozornost věnuje holokaustu a ghettu Terezín. Nová podoba stálé expozice s pracovním názvem Židovská emancipace, šoa a poválečné Československo (1780 - současnost) na nynější expozici tematicky naváže.

Při modernizaci budou vzácné sbírkové předměty nově uspořádány, počítá se také s multimediálními a interaktivními prvky. Zájemci si budou moci například na dotykových obrazovkách listovat historickými dokumenty, prohlížet si fotografie a umělecká díla či vyhledávat v databázi významných židovských osobností. Moderní výstavní expozice bude mít i nové technologické a návštěvnické zázemí s bezbariérovým přístupem.

Modernizace se připravovala v posledních dvou letech, práce začnou v červenci. Architektonické řešení zpracovalo studio Petr Franta architekti, autorem nové stálé expozice je Arno Pařík, jednotlivá témata zpracovali vědečtí pracovníci muzea. Dodavatelem stavby bude firma Konsit.

Pro Židovské muzeum jde o čtvrtý podobný projekt. V předchozích pěti letech obnovilo Pinkasovu a Maiselovu synagogu a otevřelo Informační a rezervační centrum. Cílem proměny stálých expozic je přizpůsobení se současným trendům muzejních prezentací, technickým možnostem i očekávání návštěvníků.

Španělská synagoga patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. V roce 2017 si ji prohlédlo 462.000 lidí. Je nejmladší synagogou židovského města na Josefově. Své jméno získala díky působivé vnitřní výzdobě v maurském stylu, inspirované slavnou španělskou Alhambrou. Zasvěcena byla před 150 lety. Postavena byla jako chrám Spolku reformovaného kultu na místě Staré školy - nejstarší modlitebny ghetta z 12. století. Za německé okupace se Španělská synagoga stala skladištěm předmětů zkonfiskovaných nacisty českým Židům. Od roku 1955 stavbu spravuje Židovské muzeum.
0 comments
add comment

Related articles