Soud začne řešit trestní odpovědnost za pád trojské lávky

Publisher
ČTK
15.09.2020 07:25
Czech Republic

Prague

Troja

Praha – Obvodní soud pro Prahu 7 dnes začne řešit, zda někdo nese trestní odpovědnost za pád trojské lávky. Obžalobě z nedbalostního obecného ohrožení čelí autor konstrukce Jiří Stráský a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký. Oba vinu odmítají. Lávka, která spojovala Troju s Císařským ostrovem, se zřítila v prosinci 2017. Zranili se při tom čtyři lidé, z toho dva vážně.


Obžaloba tvrdí, že projektování lávky i její konstrukci doprovázely chyby, které vedly k narušení ocelových lan korozí. Ke zřícení podle státního zástupce přispělo špatné vyhodnocení stavu lávky a nevhodně provedené opravy.

Projektantovi klade obžaloba mimo jiné za vinu, že ve výpočtech nezohlednil vliv větru a teploty a že řádně nevykonával autorský dozor, což údajně vedlo k nekvalitnímu provedení prací.

Druhý z obviněných pak podle obžaloby věděl o špatném až havarijním stavu lávky, když měl k dispozici několik desítek záznamů a posudků, které na problém upozorňovaly. Nezajistil také, aby se při údržbě lávky nepoužívala posypová sůl, ačkoliv to stavební dokumentace zakazovala.

Nová lávka už stojí, zpřístupněna by měla být do konce letošního října. Vyjde na 128 milionů korun, pro město ji od loňského listopadu staví firma SMP CZ. Dopravu na místě zatím nahrazuje přívoz.
0 comments
add comment

Related articles