Sněmovna podpořila stavbu nové budovy Národní knihovny

Publisher
ČTK
21.03.2006 20:25
Czech Republic

Prague

PRAHA - Sněmovna dnes podpořila stavbu nové budovy Národní knihovny (NK) a požádala ministerstva financí a kultury, aby tomu přizpůsobila finanční výhled.

Poslanci se v této věci shodli, někteří ale varovali mimo jiné před tím, aby se tato několikamiliardová investice nepodepsala na podpoře jiných památek, ale například i divadel. Zástupci ODS neúspěšně navrhovali přerušit diskusi do doby, než se k tomu závazně vyjádří právě obě uvedená ministerstva.
"V tuto chvíli si netroufám říci, že Poslanecká sněmovna má dostatek informací k tomu, aby zde mohla rozhodnout," uvedla stínová ministryně kultury Miroslava Němcová z ODS.
Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek podporu sněmovny vítá a věří, že pomůže získat finance na podle něj neodkladnou stavbu i rekonstrukci historické budovy pražského Klementina, kde NK dosud sídlí. "Peníze, které před dvěma týdny umožnila sněmovna čerpat z prostředků Fondu národního majetku (FNM), je možné použít především na rekonstrukci. Dnešní rozhodnutí sněmovny by mělo mít váhu při rozhodování o rozpočtu ministerstva kultury a ministerstva financí a jejich podpoře stavby nové budovy," řekl Ježek ČTK.
Před dvěma týdny poslanci podpořili návrh, aby bylo možné z FNM čerpat peníze na opravu kulturních památek. Původním záměrem poslanců bylo dát dvě miliardy korun na rekonstrukci Národní knihovny a Národního muzea. Poslanci ale nakonec přijali obecnější formulaci, kde chybí konkrétní částka a okruh kulturních památek je definován mnohem obecněji. Ředitelé obou kulturních institucí ale závěr vnímají i optimisticky - tak, že pokud chybí konkrétní částka, mohla by být podpora nakonec i vyšší než původně zamýšlená.
Oprava Klementina si vyžádá přibližně miliardu korun, nová budova by měla stát asi dvě miliardy korun. Rekonstrukce Národního muzea by měla podle odhadů stát přes čtyři miliardy korun.
Pro stavbu nové budovy NK koupila od města pozemek na konci Letenské pláně u stanice metra Hradčanská. Nový objekt, do kterého by umístila většinu svých knihovních fondů vzniklých po roce 1800, by chtěla mít knihovna do roku 2010. Na podobu objektu vypíše NK mezinárodní architektonickou soutěž.
0 comments
add comment