Skončila rekonstrukce hlavního sálu Šlechtovy restaurace

Publisher
ČTK
24.06.2021 17:00
Czech Republic

Prague

Praha – Ve Šlechtově restauraci v pražské Stromovce se mohou konat společenské akce, skončila rekonstrukce hlavního sálu restaurace. Dokončit zbývá gastronomické zázemí restaurace a obnovit přilehlou kaštanovou alej, kde budou vysázeny stromy a vznikne venkovní restaurace. Novinářům to dnes řekla pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) a místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová (Praha 7 Sobě). Oprava restaurace začala v roce 2017, původní termín ukončení oprav byl duben 2019.


U restaurace byl loni otevřen dočasný stánek, který bude po dokončení zázemí demontován. Oprava Šlechtovy restaurace vyjde město na 290 milionů Kč a o památku se bude starat městská firma Obecní dům.

"Dnes pomyslně otevíráme kulturní část Šlechtovy restaurace. Je možné tady mít jakýkoliv obřad jako svatba, promoce, oslavy nebo menší koncerty. Zároveň se bude dokončovat druhá část, což je zařízení pro gastroprovoz, a to doufejme bude do léta příštího roku," řekla Třeštíková.

V této fázi oprav byla dokončena rekonstrukce barokního sálu, v němž byla obnovena štuková výzdoba a nově provedené malby, opraveny byly arkády v přízemí nebo grotta. Podle historického vzoru byla navržena nová kamenná kašna.

Kromě gastronomického provozu město obnoví kaštanovou alej vedle historické budovy. Vysázeny budou kaštany, které tu v minulosti rostly, a pod nimi vznikne venkovní restaurace se zázemím. "V tuto chvíli pokračuje výběr zhotovitele. Stromy se dají sázet pouze ve dvou obdobích, na podzim nebo na jaře. Jakmile bude vybrán zhotovitel, bude možné kaštánku vysadit a bude to zkoordinovatelné s druhou fází výstavby, tak se to provede," řekla Burgerová. Kdy přesně bude kaštanová alej hotova, tedy není jasné.

Loni v červenci skončila oprava prostoru před historickou budovou. Řemeslníci obnovili záhony a trávník, vybudovali automatický závlahový systém a odvodnili a zrekonstruovali mlatové a asfaltové plochy. Přibyly nové lavičky, koše a osvětlení.

Budova Šlechtovy restaurace vznikla v 17. století jako barokní letohrádek. Restaurace zde byla od 19. století, naposledy ji vedl Antonín Šlechta, za kterého fungovala do druhé světové války. Následně byla znárodněna.

Objekt je nyní národní kulturní památkou, vlastníkem je hlavní město. Objekt dlouho chátral. Praha předala budovu ke kompletní rekonstrukci vybranému dodavateli v roce 2017.
0 comments
add comment

Related articles