Schválena dotace EU na rekonstrukci kladenského divadla

Publisher
ČTK
16.11.2010 09:30
Czech Republic

Kladno

Kladno - Výbor regionální rady schválil dotaci ve výši až 145 milionů korun na rekonstrukci kladenského městského divadla. Výběrové řízení na dodavatele stavby by mělo být zahájeno co nejdříve, sdělil dnes ČTK mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček.

    Kladno na schválení dotace delší dobu netrpělivě čekalo, rekonstrukce měla podle původních předpokladů začít už v létě. Počítal s tím i plán divadla na tuto sezonu, herci se chystali na zájezdy a měli domluveno hostování na jiných scénách. Protože stále nepřicházely peníze, muselo město opravu odložit.
    Krajští úředníci nějdříve vrátili příslušnou žádost k přepracování, podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) chyběly posudky Národního památkového ústavu a stavební povolení, obsahovala údajně i nadhodnocené položky.
    Frček k tomu uvedl, že radnice narazila na tabulky EU, které podle něj nejsou příliš univerzální. Ve výčtu a ocenění materiálů, jež lze na stavby a rekonstrukce budov za přispění financí z EU použít, totiž nepočítaly s podobně náročnými opravami historických objektů. Vzhledem k tomu, že městské divadlo je historickou a památkově chráněnou budovou, nebylo podle mluvčího v projektu možné vždy uvádět použití nejlevnějších nebo standardizovaných materiálů. Žádost o dotaci proto město upravilo tak, aby prošla přísnými schvalovacími kritérii EU a změny se divadla příliš nedotkly.
    V minulosti se spekulovalo o tom, že kraj ovládaný ČSSD kladenské projekty záměrně vrací nebo zamítá. Rath to ale odmítl. Podle něj žádost o dotaci pro kladenské divadlo narazila někde na "úřednickém patře". Již dříve hejtmanství Kladnu zamítlo například dotaci na výstavbu sportovní multifunkční haly. Podle Ratha ale ani toto rozhodnutí nevzešlo od politiků.
    Rekonstrukce městského divadla v režii architekta Davida Vávry bude zahrnovat celkovou modernizaci budovy, rozšíření o kavárnu s multifunkčním sálem a alternativní scénu. Budova bude vybavena moderními technologiemi, především vzduchotechnikou, systémem pro inteligentní řízení budovy, bezpečnostním systémem, novými rozvody inženýrských sítí a hlavně moderní divadelní technikou. Zásadní proměnou projde jeviště i hlediště. Divadlo by mělo splňovat dnešní standardy v nárocích na komfort jak pro diváky, tak herce.
0 comments
add comment

Related articles