Průzkum: Metropolitní plán se nestihne, myslí si pražští politici

Publisher
ČTK
24.04.2018 08:50
Czech Republic

Prague

Praha - Metropolitní plán se podle pražských politiků, úředníků a developerů nestihne dokončit do zákonného termínu v roce 2022 a možná nebude vůbec nikdy. Tato a další zjištění vyplývají z průzkumu, který uspořádala právní kancelář Vilímková Dudák & Partners ve spolupráci s časopisem Euro. Účastnili se ho zástupci developerů a architektů, vedoucí stavebních úřadů a odborů územního rozvoje, pražští zastupitelé a starostové všech městských částí. Otázky se zaměřily na stavební situaci v metropoli.


Z průzkumu vyplývá, že pouze 15 procent starostů a 37 procent magistrátních zastupitelů se domnívá, že město stihne zpracovat nový pražský územní plán do zákonného termínu, tedy do konce roku 2022. A 35 procent starostů a zhruba 20 procent zastupitelů si myslí, že Metropolitní plán nebude dokončen nikdy. Podobná nedůvěra panuje mezi úředníky a zástupci developerských firem.

"Nenašli jsme nikoho, komu by stávající situace vyhovovala," řekl k průzkumu partner kanceláře Vilímková Dudák & Partners Petr Novotný. Větší odchylka mezi respondenty z různých skupin podle něj byla v případě otázky k současnému systému povolování staveb. Jako příliš komplikovaný a zdlouhavý ho hodnotila většina zástupců oslovených skupin s výjimkou starostů a vedoucích odborů územního rozvoje. Těch se proti němu vyjádřila pouze polovina.

Více než dvě třetiny dotázaných označily právě povolování staveb za důvod, proč je v Praze nedostatek bytů. Účastníci skupiny se shodli také na tom, že jedním z důvodů zdlouhavého povolování jsou ekologické a další zájmové spolky. Podle úředníků potom za stav může také nedostatečná připravenost projektů ze strany developerů, naopak všichni oslovení architekti si stěžovali na přístup úředníků. Většina pražských zastupitelů vidí problém ve špatné legislativě a řešení v novém stavebním zákoně, který by preferovali i developeři.

Průzkum se týkal i dalších témat pražské výstavby. Zástupci samospráv a developerů se například shodli na tom, že by soukromí investoři měli přispívat na stavbu veřejné infrastruktury u svých projektů. Může se to týkat parků, škol nebo náměstí.

Metropolitní plán připravil městský Institut plánování a rozvoje (IPR) a nedávno předal jeho návrh magistrátu. Nyní čeká Prahu několikaleté projednávání, při kterém budou moci občané, firmy či městské části k návrhu posílat připomínky. Není jasné, kolik jich dorazí, při projednávání stávajícího plánu, který začal platit v roce 2000, jich však bylo podle IPR 16.000. Od jejich počtu se bude odvíjet doba, kterou zabere zpracování. Plán by měl začít platit od roku 2023. Původně měl platit už od roku 2020, poslanci nakonec lhůtu prodloužili o tři roky.
0 comments
add comment

Related articles