Projekt Janáčkova kulturního centra v Brně se odsouvá

Publisher
ČTK
09.12.2006 01:00
Czech Republic

Brno

Brno - Projekt stavby koncertní haly pro brněnské filharmoniky, o kterém se v Brně mluví bezmála sto let, se znova odsouvá. Radní města zrušili výběrové řízení na zhotovitele dokumentace pro územní řízení. Přihlásilo se málo firem, radní proto soutěž zrušili a vyhlásí ji znovu, oznámil novinářům náměstek primátora Ladislav Macek.

    Podle náměstkyně zodpovědné za kulturu Barbory Javorové má město na územní dokumentaci připravenou částku do deseti milionů korun, jakmile padne územní rozhodnutí, připraví dokumenty pro stavební povolení.
    Stále nejasné však zůstává financování stavby Janáčkova kulturního centra za více než miliardu korun. Město se podle náměstkyně zavázalo dát na investici 189 milionů korun, přibližně stejný podíl by měl poskytnout kraj a radní počítají, že asi 100 milionů korun se podaří získat z fondů Evropské unie. "Zbytek by měl uhradit případný soukromý investor, který by vybudoval komerční plochy, jež by pak provozoval," řekla ČTK Javorová. Takového partnera město zatím nemá.
    Případný soukromý investor by také musel počítat s náklady na provoz kulturního centra. Podle Javorové totiž město není ochotné přispívat víc, než kolik dává Filharmonii Brno dnes. V návrhu rozpočtu na příští rok jde o 53 milionů korun korun, letošní příspěvek byl v  podobné výši.
    Janáčkovo kulturní centrum by se mělo stát domovskou scénou nejen filharmoniků, ale také opery a baletu Národního divadla Brno. Nyní orchestr působí v malém sále Besedního domu, větší koncerty se konají v  Janáčkově divadle. Žádný z těchto sálů však nevyhovuje, mají špatnou akustiku i  další nedostatky. "Vlastně vůbec nevíme, jak naše filharmonie zní, museli bychom jet do nějakého kvalitního sálu a poslechnout si ji tam," uvedla už dříve předsedkyně brněnského Spolku přátel hudby Alena Štěpánková Veselá.
0 comments
add comment

Related articles