Prestižní Carnegie Hall byla otevřena před 125 lety

Publisher
ČTK
04.05.2016 09:10
USA

New York

New York - Jedním ze snů mnoha umělců je koncert v proslulé newyorské Carnegie Hall. Koncertní síň, zaměřená převážně na vážnou hudbu, patří k nejprestižnějším na světě. Od jejího otevření uplyne 5. května 125 let.


V současnosti památkově chráněnou budovu nechal postavit ocelářský magnát a mecenáš Andrew Carnegie, jeho rodina vlastnila halu, která nyní patří městu, až do roku 1925. Carnegie Hall byla postavena z cihel a pískovce, v italském renesančním slohu ji navrhl americký architekt William Tuthill. Budova na Sedmé avenue, která je vyhlášená svou skvělou akustikou, se začala využívat již v dubnu 1891. Oficiálně byla ale "pokřtěna" až květnovým koncertem, na němž Newyorskou filharmonii řídil ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij.

V Carnegie Hall, která každoročně pořádá kolem 250 nejrůznějších představení, se nachází také nahrávací studio, archiv, muzeum a řada zkušeben pro umělce. Mezi těmi, kteří zde vystoupili, jsou největší umělci klasické hudby, například Vladimir Horowitz, Arthur Rubinstein, Sergej Rachmaninov, Enrico Caruso, Leonard Bernstein či Plácido Domingo. Již v roce 1893 zde měla světovou premiéru Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka. Z dalších Čechů zde vystoupili například Dagmar Pecková, Eva Urbanová, Ivan Moravec a Kühnův dětský sbor.

Canegie Hall však není uzavřena ani interpretům lehčích žánrů - rocku, popu či muzikálu. Vystoupili zde také Billie Holidayová, Duke Ellington, Ella Fitzgeraldová, Frank Sinatra, Liza Minnelliová, Beatles i Rolling Stones, z Čechů pak Iva Bittová či Karel Gott s Helenou Vondráčkovou.
0 comments
add comment

Related articles