Přerovští radní navrhují demolici opuštěného hotelu Strojař

Source
Alena Horáková
Publisher
ČTK
25.03.2015 20:45
Czech Republic

Přerov

Přerov - Opuštěný devítipodlažní hotel Strojař stojící nedaleko centra Přerova by měl být zbourán. Demolici navrhuje vedení přerovské radnice, která může objekt získat bezúplatně od ministerstva obrany. Rekonstrukce ubytovny pro účely domova pro seniory či pro sídlo magistrátu by byla podle radních příliš drahá. Stála by zhruba 100 milionů korun, zatímco demolice vyjde na 12 milionů. Radní svůj návrh představí 13. dubna zastupitelům, v případě podpory jej o den později předloží zástupcům ministerstva. Jeho zástupci však dnes ČTK řekli, že demolice nesplňuje požadavky pro bezúplatný převod. Tím je nekomerční využití budovy po dobu deseti let.
    "Zvažovali jsme několik variant využití Strojaře. Pozvali jsme do Přerova i studenty architektury, kteří nám představili své vize, jak panelovou ubytovnu ze 70. let zrekonstruovat. Navrhovali domov důchodců, sociální byty i magistrát. Jenže náklady na přestavbu by byly vysoké a v našich současných podmínkách jsou stamilionové výdaje nereálné," uvedl přerovský primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).
    Město o Strojař žádalo kvůli obavám, aby zabránilo vzniku další sociální ubytovny. "Pro tyto účely by totiž dům se 144 pokoji a 369 lůžky byl vhodný. Vzhledem k tomu, že jde o rozsáhlý objekt v centru města, je pro nás Strojař důležitý a je naším cílem dostat ho do majetku. Ubytoven už máme víc než dost," řekl náměstek primátora Pavel Košutek (ANO). Na místě Strojaře by podle vedení města mohla zatím vzniknout zelená odpočinková zóna a veřejné parkoviště a v budoucnu například polyfunkční bytový dům.
    Demolici Strojaře musí schválit ministerstvo obrany, které je jeho majitelem. Zbourání objektu podle mluvčího resortu podmínky pro bezúplatný převod nesplňuje. "Ministerstvo obrany městu Přerov v loňském roce nabídlo budovu k přímému odkoupení za částku 42 milionů korun. Tato cena vychází z posledního kola výběrového řízení. Pokud by byl objekt převeden na město bezúplatně, musel by být dodržen požadavek nekomerčního využití nemovitosti po dobu deseti let, město by navíc muselo předložit zpracovaný projekt a financování takového projektu. Nekomerční využití budovy rozhodně neznamená její zbourání," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.
    Ubytovnu Strojař na konci roku 2013 opustili vojáci. Ministerstvo objekt nabídlo k prodeji původně za 62 milionů korun, částka postupně klesla až na 46,5 milionu korun. Bezúplatný převod se podařilo na konci loňského roku vyjednat novému vedení města, podmínkou je ale najít pro Strojař veřejně prospěšné využití. Předběžný souhlas k takové transakci získali zástupci Přerova také od ministerstva financí.
0 comments
add comment

Related articles