Před 95 lety se narodil architekt Karel Prager

Publisher
ČTK
23.08.2018 11:20
Czech Republic

Prague

Karel Prager

Praha - Pětadevadesáté narozeniny by 24. srpna oslavil jeden z nejvýraznějších českých architektů druhé poloviny 20. století Karel Prager. Pocházel z Kroměříže, v roce 1949 absolvoval fakultu architektury na ČVUT v Praze, kde také stojí jeho nejznámější stavby.


Tou nejoceňovanější je budova Výzkumného ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Břevnově, která byla v roce 2000 prohlášena za kulturní památku. Další jeho pražské realizace už tak jednoznačně přijímány nejsou. Někdo je nenávidí a někdo je jimi okouzlen, ať jde například o budovu někdejšího Federálního shromáždění, Novou scénu Národního divadla či Komerční banku na Smíchově ve tvaru komolého jehlanu.

Prager se rovněž podílel na rekonstrukci Rudolfina a řady dalších staveb. Mezi jeho poslední práce patří obytný soubor U Kříže v Jinonicích, který byl v roce 1999 oceněn titulem stavba roku. Architekt, proslulý nesmírnou životní vitalitou a neskutečným zaujetím pro zakázku, zemřel v nedožitých 78 letech 31. května 2001. Nedlouho před svou smrtí obdržel Cenu Obce architektů za celoživotní dílo.
0 comments
add comment

Related articles