Pražský IKEM zahájil stavbu nového pavilonu za 75 milionů

Source
Kateřina Krausová
Publisher
ČTK
04.09.2012 13:25
Czech Republic

Prague

Praha - Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) zahájil dnes slavnostně výstavbu nového pavilonu s názvem Elipsa, kde vzniknou vědecká pracoviště a laboratoře. V nových prostorách se experti zaměří třeba na zkoumání kmenových buněk pro léčbu cukrovky, na transplantace či na hledání funkční náhrady jater. Jednopatrová budova by měla být hotova v únoru 2014. Novinářům to dnes řekli představitelé nemocnice.
     IKEM vznikl v roce 1971 ze šesti vědeckých medicínských ústavů. Nyní je největší zdravotnickou klinickou a vědeckovýzkumnou základnou v Česku. Zaměřuje se na léčbu chorob srdce a cév, cukrovky a poruch metabolismu a provádí transplantace. Fungují v něm tři centra - Kardiocentrum, Transplantcentrum a Centrum diabetologie. Doplňuje je Centrum experimentální medicíny (CEM), které soustředí výzkum ze všech tří středisek a které bude v Elipse sídlit. S novou budovou chce IKEM výzkum ještě posílit.
     "V zemi, kde na onemocnění krevního oběhu umírá víc než polovina obyvatel, diabetem trpí přes milion obyvatel a transplantace se v posledních letech provádějí stále častěji, je existence experimentální výzkumné základny naprostou nutností," míní šéf CEM Luděk Červenka.
      V laboratořích v nové budově vědci budou například hledat cestu k získání funkční náhrady jater, a to buď jako orgán, či jako tkáň. Zaměří se na poznání molekulárních mechanismů jaterní regenerace. Pokud játra selžou, není je možné dosud nahradit něčím podobným, jako je hemodialýza u ledvin. Další týmy se zaměří na výzkum léků pro pacienty se selhávajícím srdcem či na to, jak by kmenové buňky mohly produkovat inzulín. Pokračovat se bude i v bádání kolem transplantací Langerhansových ostrůvků, tedy části slinivky. Současnou metodou totiž zaniká polovina až 60 procent transplantované tkáně.
     Pavilon Z7 neboli Elipsa vyroste v dolní části areálu. V podzemním podlaží budou garáže, technické zázemí a sklady, v  přízemí a v prvním patře pak laboratoře, administrativa či "genetický zvěřinec" s chovem laboratorních potkanů a myší. Dvoupodlažní budova bude mít nízkou energetickou náročnost a díky prosklené střeše využije denní světlo.
     Podle náměstka ředitele IKEM Michala Stiborka by práce měly trvat 418 dní. Podle plánu by měly skončit 5. února 2014. IKEM financuje projekt z  vlastních peněz. Původně měl pavilon stát téměř 136 milionů korun. Krize ale srazila ceny ve stavebnictví, takže objekt vyjde na 75,4 milionu, dodal Stiborek. Do tendru se přihlásilo osm firem, zakázku získal Metrostav. Zaplaceno dostane až po dokončení stavby.
0 comments
add comment

Related articles