Praha se odvolá proti bourání vily v Praze 5

Publisher
ČTK
27.07.2021 21:35

Praha - Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to dnes schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat podle svého projektu architekt a stavitel Viktor Beneš v letech 1909 až 1911, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.


Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Proti záměru demolovat vilu vystoupil Klub Za starou Prahu nebo Ústav dějin umění Akademie věd. Klub uvedl, že rozhodnutí stavebního úřadu povolit demolici se zdá být z mnoha důvodů neuvážené. Považuje proto za morální povinnost společnosti dosáhnout co nejrychleji prohlášení této vily za kulturní památku, a před demolicí jí tak zachránit. Vila podle klubu zastupuje v tehdejší pražské vilové architektuře "unikátní stylový odstín", bez zřetelnějších obdob v jiných rodinných sídlech z této doby. Architekt jí vtiskl podobu aristokratického sídla, jakéhosi malého hradu, a inspiroval se při tom anglickou vilovou architekturou z druhé poloviny 19. století. Unikátní je podle klubu uměleckořemeslná výzdoba vily.

Ústav dějin umění se obrátil dnes otevřeným dopisem na pražského primátora, aby se pokusil vilu zachránit. Historici umění pak akcentují podle nich nezastupitelnou roli v urbanismu vilové čtvrti Na Hřebenkách. "Jak její umístění ve vyvýšené poloze, tak i její relativně velké dimenze jí vtiskly úlohu urbanistické dominanty," uvedli. Na stavbu podle nich reaguje i podstatná část okolní mladší zástavby, a to nejen svojí velikostí, ale i svým architektonickým pojetím.

Hřib dnes zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Haščáková Deníku N dříve napsala, že vilu prodává a nový majitel chce na jejím místě postavit jiný rodinný dům. ČTK se její vyjádření zatím získat nepodařilo.

Praha 5 uvedla, že stavební úřad neměl jinou možnost než demolici povolit, protože majitelé dodali všechna potřebná stanoviska a budova není památkově chráněna. Stavební úřad spadá pod státní správu a samospráva na jeho rozhodování nemůže mít vliv. Radnice městské části nicméně s demolicí nesouhlasí a kromě žádosti o památkovou ochranu chce prosadit také rozšíření památkových zón v Praze 5 o další oblasti, aby se podobné situace neopakovaly.
0 comments
add comment

Related articles