Praha chce zvelebit vltavské náplavky, letos utratí 25 milionů

Source
Šárka Dvořáková
Publisher
ČTK
21.02.2011 00:50
Czech Republic

Prague

foto: Rössler Rybář architekti
Praha - Hlavní město chce během několika let zvelebit vltavské náplavky. Nechalo si proto zpracovat studii od kanceláře Rössler Rybář architekti, která navrhuje mimo jiné vybudovat novou náplavku kolem Dětského ostrova a tento ostrov spojit s nábřežím druhou lávkou. Vzniknout by mohla také nová promenáda od Novotného lávky až k Národnímu divadlu, kde architekti navrhují nové přístaviště. Na obnovu náplavek má letos Praha v rozpočtu 25 milionů korun.
    Podle radního Radka Lohynského (ODS), který má na starosti městskou infrastrukturu, studie navrhuje úpravy podél celého toku Vltavy na území metropole.
    "Budeme navazovat na studii a budeme ji po odsouhlasení jednotlivých etap doplňovat konkrétními projektovými dokumenty, které se budou postupně realizovat. Náplavky by se měly stát vyhledávaným turistickým cílem i místem pro odpočinek a relaxaci," uvedl radní. Podle něj ale až vlastní projekty, které rozpracují studii, ukážou finanční náročnost architektonických návrhů.
    Letos má letos Praha podle schváleného rozpočtu na náplavky 25 milionů korun. Pokud by takovou částku bylo možné uvolnit i v příštích letech, mohla by být podle Lohynského základní obnova náplavek dokončena do konce volebního období.
    Studie počítá mimo jiné s  novou náplavkou podél východního břehu Dětského ostrova a novou otočnou lávkou spojující tento ostrov s Janáčkovým nábřežím. Lávka by vedla přes plavební komoru k severnímu okraji ostrova, kde se nachází socha Vltava. Při průjezdu lodí by se o 90 stupňů otočila. Náplavku na Janáčkově nábřeží navrhují architekti rekonstruovat.
    V úseku od Novotného lávky k Národnímu divadlu plánují architekti rozšíření náplavky a zpřístupnění takzvaných čapadel, tedy zaklenutých prostor v nábřežních zdech. Ta v minulosti sloužila k uložení dřeva, které se po Vltavě plavilo. Na náplavce by byla zřízena kavárna či půjčovna loděk. U Národního divadla by mohlo vzniknout menší přístaviště, které by mohlo sloužit i k zásobování divadla nebo k připlutí diváků. Spojení náplavky s  nábřežím by zajistila nová schodiště a bezbariérově rekonstruovaný průjezd do Divadelní ulice.
    Na Nábřeží Edvarda Beneše je navržena nová náplavka v  rozsahu od konce Kosárkova nábřeží až za Štefánikův most, která by měla být novým propojením pro pěší mezi Holešovicemi a centrem.
    V oblasti dopravy navrhují architekti zavést další přívozy a vodní tramvaje a dále postavit novou plavební komoru pro malá plavidla na staroměstském jezu. Podle studie by se mělo co nejvíce soukromé lodní dopravy přemístit na levý břeh, který prý potřebuje oživit.
    Z náplavek by podle architektů měly být pěší zóny a chodci by měli mít přednost před ostatními druhy dopravy. V současnosti přitom po mnohých náplavkách auta jezdí, některá nábřeží fungují také jako parkoviště.
    Náplavky by měly být podle architektů doplněny plovoucími zařízeními, která by sloužila k nejrůznějšímu vybavení. Podle architektů totiž na březích chybí dostatek toalet, automaty na nápoje a občerstvení, pontony na tříděný odpad nebo také plovoucí dětská hřiště.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
jv
21.02.11 02:44
show all comments

Related articles