Praha 8 chce zabránit stavbě výškových budov v Ďáblicích

Publisher
ČTK
21.09.2018 15:05
Czech Republic

Prague

Ďáblice


Praha - Praha 8 zažádá vedení hlavního města o vyhlášení stavební uzávěry pro sídliště Ďáblice kvůli plánům developera na stavbu výškových budov. Městská část zašle podnět radním 3. října. ČTK to sdělila mluvčí radnice Marcela Voženílková. Proti výstavbě výškových domů se stovkami bytů, kterou plánuje firma CPI Reality podnikatele Radovana Vítka, protestují obyvatelé a nesouhlasí s ní ani radnice Prahy 8. Institut plánování a rozvoje (IPR) zpracovává pro sídliště územní studii, kterou dokončí do března 2019.

Plánované domy podle radnice nejsou v souladu s chystaným Metropolitním plánem, který podobnou výstavbu v daném území neumožňuje. "Jím (Metropolitním plánem) předvídaná regulace se tak stane reálně neuskutečnitelnou a principy a cíle sledované Metropolitním plánem nebudou nikdy naplněny," uvedl předseda komise pro životní prostředí Prahy 8 Vít Céza. Metropolitní plán nyní město chystá a platit by měl od roku 2023.

Radnice v podnětu navrhne, aby výstavba, a to zejména výškových bytových domů, byla na sídlišti zakázána nebo omezena do doby, než začne platit Metropolitní plán. "Poté by neměla být s ohledem na podobu Metropolitního plánu realizovatelná vůbec," doplnila mluvčí.

Ďáblické sídliště sice není památkově chráněno, odborníci ale oceňují jeho koncepci a způsob zástavby. Proti výstavbě dlouhodobě protestují místní obyvatelé, kteří se obávají zhoršení kvality života. Pro výstavbu podle nich není uzpůsobena infrastruktura, a to jak kapacita parkování, tak dopravních přivaděčů, škol a školek nebo zdravotní péče a sociálních služeb. V minulosti se jednomyslným usnesením proti výstavbě vymezili zastupitelé městské části, kteří loni hlasovali proti navrhované podobě.

Domy mají vyrůst na místě stávajících objektů na několika pozemcích, a to v Šimůnkově a Čumpelíkově ulici, mezi Tanvaldskou a Střelničnou a ve Frýdlanstské ulici. Podle zápisu ze setkání investora s obyvateli má ve čtyřech domech vzniknout několik stovek bytů.
0 comments
add comment

Related articles