Praha 6 vyhlásila výsledky soutěže na pomník Marie Terezie

Publisher
ČTK
18.04.2014 12:25
Czech Republic

Prague

Marie Terezie (1717 Vídeň – 1780 Vídeň)
Praha - Praha 6 vyhlásila výsledky soutěže na pomník rakouské panovnice a české královny Marie Terezie. Zároveň určila vítěze soutěže na plastiku Žofie Chotkové, manželky následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Městská část zatím pomníky nenechá vytvořit, o jejich osudu chce rozhodnout v budoucnu. ČTK to dnes řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Všechny návrhy jsou k vidění na výstavě ve Skleněném paláci na náměstí Svobody.

    Porota nevybrala žádného vítěze, udělila pouze pět odměn. Jeden z návrhů například císařovnu zobrazuje jako rozvětvený strom v "kontextu dynastického rodokmenu", další více či méně realisticky rozpracovávají její postavu.
    "Trochu závidím posuzovatelům v 19. století, kdy bylo poměrně jasno, že když se sochá Marie Terezie, tak to bude Marie Terezie do poslední krajky a pak už se pouze řešilo, kdo vše udělal dovedněji," řekl ředitel Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců, který byl členem poroty. "Dnes je výtvarné dílo tak široký pojem, že si pod tím můžete představit téměř cokoliv, to pole působnosti je bezbřehé a je otázkou, zda to máme nějak zužovat zadáním," dodal s tím, že je na zodpovědnosti umělce, aby divák pochopil smysl díla, čeho se týká a k čemu patří. Pochybnosti nad srozumitelností byly častou výtkou komise při posuzování děl.
    Socha Marie Terezie by mohla v budoucnu stát v novém parku u Prašného mostu mezi ulicí Milady Horákové a bastionem opevnění Pražského hradu v Praze 6. Na místě se v současné době staví tunel Blanka.
    Plastika Chotkové, která zemřela se svým manželem po atentátu v Sarajevu, by mohla být v budoucnu umístěna před Píseckou bránou u ulice Mariánské hradby.
    "U Žofie Chotkové porota hodnotila přes 30 soutěžních návrhů, nakonec odměnila pět návrhů a udělila první tři vítězné ceny, realizovat se ale zatím nebude ani jeden," uvedla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS).
    Za vítězný návrh porotci určili návrh plastiky Martiny Hozové a Jana Paclíka ve tvaru rozvitého vějíře. Další oceněné návrhy Chotkovou zobrazují koupající se ve vaně nebo umísťují její podobiznu do skleněného kvádru.
    Výtvarné soutěže na plastiky vyhlásila radnice na přelomu roku. Komise vybrala nejlepší návrhy na přelomu března a dubna, od čtvrtka jsou vystaveny ve výlohách Skleněného paláce.
0 comments
add comment

Related articles