Poptávka po barevných nátěrových hmotách roste, i díky seriálům

Source
Miluše Hlinovská
Publisher
ČTK
05.06.2006 10:10
Czech Republic

Prague

Praha - Poptávka lidí po barevných nátěrových hmotách stoupá, mimo jiné kvůli novým českým televizním seriálům, ve kterých jsou moderně zařízené pokoje. Ale ani prodej bílé barvy neklesá, protože celý trh malířských barev díky stavebnímu boomu roste. Vyplývá to z odpovědí výrobců nátěrových hmot pro ČTK.

"V posledních letech se celý národ při malování bytů a pracovišť opět vrací k jejich barevnosti. Výrazně tomu napomohly televizní seriály s pěkně laděnými barevnými interiéry," uvedl generální ředitel Barvy a laky Hostivař Dariusz Jakubowicz. Dodal, že během tří let narostl prodej tónovacích past na více než trojnásobek. Loni se tónovacích barevných past na malování prodalo za více než 30 milionů korun.
Také podle generálního ředitele Barvy Tebas Tomáše Jelínka poptávka po barevných hmotách rychle stoupá. Zároveň ale prodej bílé neklesá, protože trh malířských barev roste díky stavebnímu boomu. Růst zájmu po barevných hmotách potvrdil i Luboš Henžlík ze společnosti Primalex.
Do popředí se stále více dostává profesionální míchání barev na speciálním stroji, kde si barvu a odstín lidé vyberou podle vzorníku. "V roce 2005 jsme takto vyrobili nátěry na 6,4 milionu metrů čtverečních, o rok dříve jen na 4,6 milionu metrů čtverečních," poznamenal Henžlík.
Zvýšený zájem je podle zkušeností společnosti Balakom o barvy, které jsou při natírání bez zápachu. "Do ovzduší nevylučují škodlivé emise. Jsou bezpečné jak pro zdraví člověka, tak pro životní prostředí," řekla vedoucí marketingu Balakomu Barbora Malátková. Firma má tyto barvy na trhu čtvrtým rokem a poptávka po nich stále roste.
Vůči západoevropskému trhu je český trh nátěrových hmot co do nabídky barev podle Malátkové srovnatelný. "V zahraničí ale lidé více využívají služeb malířských firem," podotkla. Západoevropský trh se od českého liší i tím, že je již plně konsolidovaný. "Tři největší hráči ovládají v příslušné zemi většinou tři čtvrtiny trhu a více, v České republice to je kolem 35 procent," uvedl Henžlík.
Na českém trhu nátěrových hmot je v současnosti asi 100 výrobců, dá se ale podle generálního ředitele společnosti Barvy Tebas čekat, že počet bude časem klesat. "Tuzemské značky mají silné postavení a prosazení nových zahraničních značek a výrobců se ukázalo jako velmi obtížné a drahé," uvedl Jelínek. Český trh podle něj čeká spíše skupování domácích značek několika málo silnými evropskými výrobci.
Některá propojení firem se již uskutečnila. "Jako příklad je možné uvést v posledních třech letech vstup holandské společnosti SigmaKalon do Primalexu, švédské firmy Akzo Nobel do Balakomu nebo českého výrobce Barvy a Laky Hostivař do Telurie," uvedl ředitel Barev a laků Jakubowicz.
Také podle Henžlíka se budou domácí výrobci postupně více spojovat a spíše zanikat, než aby se stavěly na zelené louce nové firmy. Výrobní kapacity na českém trhu jsou v současnosti podle něj dostatečné. Podle Malátkové značky na trhu nátěrových hmot stále přibývají. Pod svými značkami je na trh uvádějí i obchodní řetězce.
Čeští výrobci vyvážejí barvy i do zahraničí, v každé zemi ale mají jiné postavení. "Například ve Švýcarsku jsou naše barvy vnímané jako levná barva z východní Evropy, zatímco třeba v Bulharsku je Balakryl oblíben architekty v luxusním segmentu," poznamenal Jelínek. K exportním trhům českých výrobců barev patří také Rakousko, Německo, Lotyšsko, Ukrajina či Vietnam.
Zhruba 30 procent spotřeby na trhu s nátěrovými hmotami představují fyzické osoby, malíři amatéři či drobní opraváři. Zbytek spotřeby připadá na průmyslová odvětví, zvláště automobilový průmysl, výrobu nábytku či povrchovou úpravu plechů.
Oslovené firmy patří k největším na trhu. Dohromady ročně vyrobí hmoty, kterými by se dalo vymalovat kolem 370 milionů metrů čtverečních ploch. Největším výrobcem je Primalex, který loni prodal 37.000 tun nátěrových hmot, jimiž se vymalovalo přes 330 milionů metrů čtverečních. Naopak do republiky se ročně doveze kolem 68.000 tun nátěrových hmot ze 46 zemí.
0 comments
add comment