Policie se zabývá opravou náměstí v centru Ostravy

Publisher
ČTK
28.04.2010 10:40
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Protikorupční policie se začala zabývat nejasnostmi kolem rekonstrukce Masarykova náměstí v centru Ostravy. Informuje o tom dnešní vydání Moravskoslezského deníku. Podle listu stavbaři při opravě použili v  rozporu se smlouvou méně kvalitní dlažební materiál, než za jaký inkasovali od vedení radnice peníze. Mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek listu potvrdil, že případem se skutečně zabývá ostravská expozitura.
    Případ se podle něj šetří jako podezření z podvodu. "Provedli jsme základní šetření, v tuto dobu se rozhoduje o dalším postupu," řekl Skřepek.
    Rekonstrukce centrálního ostravského náměstí stála podle deníku 98 milionů korun a provedlo ji sdružení firem pod hlavičkou společnosti Tchas dnes Eiffage Construction. Většinu platilo město Ostrava, patnácti miliony korun přispěl městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Nový povrch náměstí má být vydlážděn žulovými deskami tří barevných odstínů a mramorovými dlažebními kostkami. Při pohledu shora by náměstí mělo připomínat perský koberec s  třásněmi.
    Právě vedení ostravského magistrátu detektivům předalo důležitý důkaz - znalecký posudek hodnotící kvalitu použitého stavebního materiálu, který vypracovala certifikovaná Zkušebna kamene a kameniva v  Hořicích. "Nechali jsme si vyhotovit posudek na kvalitu a určení původu kamene, který byl použit na Masarykově náměstí. Veškeré podklady jsme předali policii. Vzhledem k vyšetřování nemohu poskytovat další informace," potvrdil investiční náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD).
    Ze závěrů petrografického rozboru, který má Deník k dispozici, vyplývá, že kámen použitý k  výrobě dlažebních desek na Masarykově náměstí s 95procentní pravděpodobností nepochází z domácích lomů. To by ale bylo v rozporu se smlouvou, kterou město uzavřelo s firmou Tchas. "Dle zkušeností se s největší pravděpodobností jedná o  kámen pocházející z Číny," píše se v posudku. Ze čtyř vzorků kamene odebraného z  náměstí tři nevyhovovaly požadavkům specifikace. Největším problémem byla odolnost proti kluzu.
    Bývalý majitel společnosti Tchas Václav Daněk na dotaz Deníku odeslaný e-mailem odepsal, že se k otázkám listu bohužel nemůže relevantně vyjádřit. "Poněvadž už takřka tři roky nejsem členem statutárního orgánu společnosti TCHAS (dnešní Eiffage Construction)," zdůvodnil Daněk.
    Také pro společnost Eiffage Construction, která Tchas před časem koupila, jde o několik let starou záležitost. Lidé, kteří u stavby byli, ve firmě podle mluvčího Vladimíra Raszky už nepracují. "Nemáme informace o  probíhajícím vyšetřování v této záležitosti, proto jej ani nemůžeme komentovat," reagoval na dotazy Deníku Raszka.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Tak tak je to .....
Aleš Jílek
28.04.10 05:33
show all comments

Related articles