Podoba výstavby na místě žižkovského Telecomu se mění, místo tří věží bude jedna

AI - DESIGN, s.r.o. picture

Praha - Bytový projekt Centrum Nového Žižkova, který vznikne na místě zbourané budovy bývalého Telecomu v Praze 3, se změní. Místo plánovaných tří obytných věží vysokých až 100 metrů bude stát pouze jedna, a to nejnižší z původně zamýšlených. Novinářům to dnes sdělili zástupci developerské skupiny Central Group a autorka návrhu, architektka Eva Jiřičná. Důvodem úpravy projektu byla mimo jiné kritika institucí a památkářů.


Původní projekt se skládal z nižšího bytového bloku a tří rozvlněných rezidenčních věží o výšce 80, 90 a 100 metrů. Upravený návrh počítá pouze s jednou věží o 25 patrech, která bude vysoká 80 metrů. Jinak urbanisticky uspořádány jsou také další stavby v lokalitě. Zvětšila se například mateřská škola, která se vydělila do samostatného objektu.

K původně navrženým výškám a řešení nové zástavby měly výhrady některé instituce. Územní plán pro tento pozemek podle developera nestanovil žádné limity ohledně kapacit ani výšky zástavby. Central Group ale přislíbil, že podobu změní na základě stanoviska pozorovací mise UNESCO a následně kvůli změně v postoji města.

Podle architektky Jiřičné měl její původní i nyní představený nový návrh své přednosti. "Je naprosto normální, že soutěžní návrhy mají svůj vývoj na základě projednávání. Urbanismus a výšky staveb jsou v novém návrhu řešeny jinak, ale architektura a kapacity podlažních ploch zůstávají velmi podobné," uvedla Jiřičná.

Práce na projektu, který se bude skládat z celkem pěti staveb, stále nekončí. Je třeba dispozičně upravit vnitřní řešení staveb a dořešit mnoho designových detailů. Zpracovat se musí i návrhy vodního prvku na náměstí, návrhy uměleckých děl v lokalitě a optimálně navrhnout veřejný prostor se zelení.

Se zahájením výstavby rezidenčního projektu Centrum Nového Žižkova počítá Central Group v ideálním případě v roce 2027. Náklady na výstavbu zatím nelze vyčíslit. Projekt je nyní v pokročilém stadiu projednávání a finalizuje se změna územního plánu, uvedl jednatel Central Group Dušan Kunovský.

Central Group koupil komplex bývalého Telecomu na pražském Žižkově v roce 2017 od společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) ze skupiny PPF. Budova byla otevřena v roce 1980, kdysi se jí přezdívalo "Štrougalova věž" podle tehdejšího předsedy vlády Lubomíra Štrougala nebo také hanlivě "Mordor" podle románu britského spisovatele J.R.R. Tolkiena.

Ikonická věž v současnosti již nestojí a developer dokončuje demolici komplexu. Kunovský začátkem loňského roku uvedl, že bourání budov bývalého Telecomu bude stát nižší stovky milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles