Po čtvrt roce lidé zažádali o 88 pct ze státní půjčky na bydlení

Publisher
ČTK
13.11.2018 20:55
Czech Republic

Prague

Praha - Po čtvrt roce od zahájení programu lidé zažádali o 88 procent peněz, které letos stát vyčlenil na půjčky na bydlení pro mladé. Zájemci podali 552 žádostí za 570 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) Karolína Smetanová. O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let. Pro letošní rok je vyčleněno zhruba 650 milionů korun.


"Zatím bylo přijato 552 žádostí v celkovém objemu 570 milionů korun. Uzavřeno bylo 130 smluv za 90,2 milionu. Program hodnotíme jako velmi úspěšný," uvedla Smetanová. Největší zájem (44 procent) je o příspěvek na stavbu rodinného domu. Podobný podíl připadá na modernizace, 14 procent na stavbu bytů. Doba na vyřízení žádostí je 60 dní.

Největší zájem o půjčku byl hned první den, kdy zájemci zažádali zhruba o 300 milionů korun. Od té doby tempo polevilo. Zamítnuto bylo podle Smetanové 72 žádostí. "Nejčastěji z důvodu nedostatečné bonity žadatele nebo nedodržení podmínek nařízení vlády. Tedy například věku, vlastnictví jiné nemovitosti v případě úvěru na pořízení nebo nedoloženého vlastnictví v případě úvěru na modernizace," doplnila Smetanová.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), pod jejíž úřad fond bydlení spadá, již dříve uvedla, že peníze v programu budou v případě zájmu pro letošní rok navýšeny až na miliardu korun. Také pro další období ministerstvo počítá s tím, že ve fondu bude miliarda korun ročně. Podle některých realitních makléřů a developerů však budou vynaložené peníze nedostatečné. Při současných cenách nemovitostí je třeba v Praze příspěvek prakticky nepoužitelný, shodli se analytici. Někteří experti půjčku hodnotí jako populistický krok politiků.

Úroková sazba státní půjčky je jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení je ve výjimečných případech až 25 let. Státní úvěr lze kombinovat s hypotékou, hypotéku ale úvěrem nejde splatit.

Podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj, který vláda schválila v červnu, na modernizaci bytu stát půjčí nejvýš 300.000 korun. Při koupi bytu je maximum 1,2 milionu korun, u stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka dva miliony korun. Dostálová již dříve uvedla, že o zvýšení těchto částek ministerstvo neuvažuje. "Program míří zejména do regionů, do venkovských oblastí, a tam je to opravdu dostačující. Co se týká Prahy a velkých měst, tam spíše půjdeme podporou nájemního bydlení," řekla.

O půjčku mohou žádat i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. Dítě do 15 let je podmínkou u žadatelů, kteří nejsou manželé.
0 comments
add comment

Related articles