Plzeň zatím nevrátí dům s interiéry od Loose, chce posun termínu

Publisher
ČTK
07.09.2014 09:55
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Plzeň se zatím nevzdá domu na Klatovské třídě 19, v němž jsou hodnotné interiéry od Adolfa Loose. Musí ale vyjednat nové podmínky s ministerstvem obrany, které dům v hodnotě 4,6 milionu Kč v roce 2005 na město bezplatně převedlo pod podmínkou jeho opravy a využití. Podle původní dohody totiž měla Plzeň vše stihnout do roku 2015, nově by ráda termín posunula na rok 2020. ČTK to řekl primátorův náměstek Miloslav Šimák (ČSSD).
    "Budeme jednat, jde o prodloužení termínu," uvedl. Další změna kromě termínu, o níž musí město se státem jednat, se týká i provozovatele objektu. V původní smlouvě je uveden jako zamýšlený provozovatel American Center Plzeň, tedy takzvané americké centrum, které ale už neexistuje.
    Radnice se loni rozhodla objekt, v němž bývala vojenská správa, státu vrátit, protože nemá desítky milionů na jeho opravu a nemá pro něj ani využití. Z plánu vytvořit tam Muzeum generála Pattona, expozici k odsunutým židovským rodinám a expozici k válečné historii Plzně totiž postupně sešlo. Po jednání zastupitelstva loni v prosinci ale návrh na vrácení stáhla, zejména na popud opozice i památkářů. Upozorňují na to, že interiér se přímo váže k Adolfu Loosovi.
    Klíčovým v objektu je interiér bytu Huga Semlera v prvním patře. Loos jeho úpravy realizoval během druhé etapy svého působení v Plzni na počátku 30. let minulého století. Loos stojí i za návrhem hudebního pokoje, který je stěžejním prostorem dnes už torza dochovaného interiéru. Podle expertů je interiér hudebního pokoje nejspíše poslední z Loosových realizací v Plzni, ovšem takového významu, že jej řadí do nejvýznamnějšího souboru jeho realizací v celé Evropě.
0 comments
add comment

Related articles