Plastika Entropa bude možná viset v galerii u zámku Hluboká

Source
Alena Binterová
Publisher
ČTK
10.04.2009 17:10
Czech Republic

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou - Kontroverzní plastika Entropa, kterou po její instalaci v Bruselu kritizovaly některé země EU, zejména Bulharsko, bude možná v létě vystavena v Alšově jihočeské galerii (AJG), která sousedí se zámkem Hluboká. ČTK to dnes řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola, který o tom v Hluboké nad Vltavou ve středu jednal s autorem Entropy, sochařem Davidem Černým.

    Nápad je zatím v zárodku, rozhodující bude měření, zda se ohromná plastika vůbec do galerie vejde. Teprve pak má smysl jednat o ceně za pronájem, ale vzhledem k přátelským vztahům vedení kraje s výtvarníkem by to podle hejtmana měla být únosná částka.
    "Jsem zastáncem toho, že umění má provokovat a patří do galerií," uvedl Zimola. Nejvhodnějším místem pro Entropu je velký sál AJG. Skládačka Entropa, vytvořená jako obří "puzzle" v podobě 27 států EU, se trefuje do národních stereotypů jednotlivých zemí.
    Kuriózní v této souvislosti je, že zcela nedávno byl tento prostor centrem pozornosti Evropské unie - konaly se v něm totiž tiskové konference při zasedání ministrů zahraničí zvaného Gymnich.
    V tomto sále AJG bývají pravidelně výstavy moderního umění. Z obrovských instalací mají návštěvníci dosud v paměti zejména hromadu zdemolovaných automobilů, kterou tam roku 1993 nasypal Theodor Pištěk.
    Hejtmanství už o Entropě uvažuje několik měsíců. Zimola ji na vlastní oči viděl v Bruselu a s Černým se osobně zná. Otázku nájemného zatím neřešili, vzhledem k jejich kamarádským vztahům by podle hejtmana nemělo být problémem. "Myslím, že se dokážeme dobře domluvit," uvedl Zimola.
    Entropa je do června v Bruselu a od července bude umístěna v pražské galerii Dox. O možnosti její koupě či pronájmu už tento týden s Černým jednala i královéhradecká radnice. V AJG by se mohla podle Zimoly objevit koncem léta. Nejdřív je ale třeba vyřešit, zda bude rozměrné dílo vůbec možné do galerie nastěhovat.
    Když byla Entropa počátkem roku odhalena v Bruselu, vyvolala diplomatický skandál mezi Českem a Bulharskem, které protestovalo proti tomu, že bylo na plastice zobrazeno jako stát tureckých záchodů. Česko pak Bulharsku vyhovělo a jeho část plastiky zakrylo.
    V jiné souvislosti chce brzy Davida Černého oslovit starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. Město totiž plánuje pomník Janu Adolfu II. ze Schwarzenbergu za to, že se zasloužil o světoznámou podobu zámku i rozvoj celého kraje. Radnice osloví současné sochaře, zatím má asi osm vytipovaných umělců a Černý je mezi nimi.
    Nejdříve se prý ale Jirsa zeptá svého kolegy v Senátu Karla Schwarzenberga na to, zda nemají někde v Rakousku Adolfovu bustu, protože na zámku se dochoval jen malý model kdysi plánované sochy. Kdyby se našla busta, byl by podle starosty pomník levnější.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
busta "někde v Rakousku"
šárka
13.04.09 07:19
show all comments

Related articles