Petici proti obestavění roubenky podepsalo přes 500 lidí

Publisher
ČTK
30.10.2015 13:50
Czech Republic

Prague

Praha - Petici proti obestavění památkově chráněné roubenky na Zvonařce podepsalo přes 500 lidí. Investor chce na zahradě roubenky postavit dům s 35 byty, obchody a garážemi. Městská část se bude k projektu vyjadřovat na listopadovém zasedání rady. Roubenou alpskou vilu poblíž Nuselských schodů si nechal v roce 1921 postavit ředitel Kladenských dolů Josef Janeček.

    Podle autorů petice bude kvůli stavbě pokáceno 36 stromů a v místě zhoustne doprava, přestože vjezd do ulice je možný pouze průjezdem domu v Bělehradské ulici. "Záměr je v rozporu s platným územním plánem, který zdejší území označuje jako významnou zeleň," uvedla v tiskové zprávě členka komise pro životní prostředí městské části Eva Vavroušková (SZ).
    Investor plánuje stavbu s 35 byty a 42 garážemi ve dvou podzemních podlažích. Nad úroveň okolního terénu má vystupovat skleněný trojúhelníkový hranol, zbytek domu má tvořit terasovitý objekt přiléhající k opěrné zdi. "Jako ústupek městské části investor nabízí roubenku k obecně prospěšnému využití. Jde však jen o zakrytí faktu, že vila jako taková v projektu nemá reálné využití a jejímu stržení brání pouze památková ochrana," upozornil předseda zastupitelského klubu SZ Jan Hruška.
    Rada městské části se měla projektem zabývat už v polovině října. Podle mluvčí městské části Kateřiny Veselé bude investor prezentovat záměr na nadcházejícím zasedání 9. listopadu, protože nyní je v zahraničí.
    Památkově chráněná roubená vila má tři obytná patra s přibližně 20 místnostmi a technický suterén. V době druhé světové války ji využívali jako ubytovnu Hitlerjugend, po válce jí získala Univerzita Karlova, která ji využívala jako kolej pro prominentní studenty z Afriky a Arábie. V 80. letech byla upravena pro pracoviště Prognostického ústavu Akademie věd ČR, po revoluci část Vysoké školy ekonomické. Nyní je po restituci v rukou soukromého majitele.
0 comments
add comment