Pardubičtí salesiáni opravili funkcionalistickou stavbu, přidali na ni rébus

Publisher
ČTK
27.05.2024 07:30
Czech Republic

Pardubice


Pardubice - Salesiáni v Pardubicích dokončili po více než roce opravu historické budovy na Zborovském náměstí. Maximálně zachovali její funkcionalistický vzhled, jen na bílou fasádu přidali barevný rébus, kteří kolemjdoucí mohou luštit. ČTK to řekla Marie Benáková, která měla stavební projekt na starosti. Salesiáni jsou katolický řeholní řád, který se věnuje výchově mládeže.


Duhový nápis se nachází u střechy a lemuje stavbu. Sděluje čtyři pilíře salesiánského centra, hřiště, domov, škola a kostel. Stejné téma ukazuje i namalované puzzle na čelní části stavby.

"Budova zůstala střídmě funkcionalistická. Má bílou fasádu, ale protože jsme středisko mládeže, pracujeme s mladými lidmi, tak na ni umělec Nikola Khoma Vavrous z Ostravy udělal krásné graffiti. Kdo bude čekat na Zborovském náměstí na zastávce, může zkusit vyluštit luštěnku, písmenkový rébus kolem celého domu," řekla Benáková.

Salesiáni existují od roku 1859, kdy je v Turíně založil kněz Don Bosco. Salesiánský dům v Pardubicích, tedy jeho severní křídlo, začali stavět před druhou světovou válkou a dostavěli ho v roce 1944. Po válce se mohli pět let naplno věnovat pomoci mládeži. Pak nastala v roce 1950 akce K, násilná likvidace klášterů a mužských katolických řeholních řádů.

Komunisté v té době budovu zabavili a udělali v 60. a 80. letech dvě přístavby. Za inulého režimu tam fungovala jazyková škola. V 90. letech se komplex vrátil salesiánům v restituci. Funkcionalistická budova se dočkala modernizace teprve teď.

"V některých patrech se změnily dispozice místností, dělaly se nové příčky, pro salesiány se vybudovalo nové bydlení, mají pokoje s vlastním sociálním zařízením. Dům je jako nový," uvedla Ivana Němcová, která pracuje v centru s mládeží.

Dům je díky výtahu bezbariérový, je v něm kostel, klubovna, sál, herny i byty pro salesiány. "Architektka zvolila jako nosnou salesiánskou červenou, tu najdeme na futrech dveří. Židle v kostele jsou původní, po sametové revoluci je salesiáni dostali od americké armády. Nový je v kostele další mobiliář provedený v jasanovém dřevě a nový je obraz od umělce Václava Sokola," řekla Benáková. V kostele se dnes konala slavnostní mše, bylo plno a část účastníků sledovala přenos na obrazovce ve vedlejší místnosti.

Salesiáni opravovali funkcionalistkou část ve tvaru písmene U, modernější přístavby prodali Křesťanské základní škole a mateřské škole Noe, která tam je v pronájmu. "Část budovy jsme prodali za velmi výhodnou cenu, chtěli jsme si dobrého souseda zachovat. Se školou sdílíme hřiště a tělocvičnu," řekl dobrovolník Josef Dvořák.

Modernizace budovy stála 75 milionů korun, část zaplatily výnosy z prodeje dvou novodobějších křídel, přispěla také salesiánská centrála v Praze, deset milionů korun dali pardubičtí salesiáni a tři miliony vynesly sbírky a dary z nadací. "Dostali jsme také dotaci z Evropské unie na zateplení, na jednom křídle jsou solární panely, které budou pomáhat s elektřinou a ohřevem vody," dodala Benáková.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
tradičně ...
raval
27.05.24 10:54
show all comments