Pardubická galerie vystaví autorské knihy i dílo architekta Řepy

Publisher
ČTK
04.12.2020 16:50
Czech Republic

Pardubice

Miroslav Řepa


Pardubice – Východočeská galerie v Pardubicích otevře v sobotu v Domě U Jonáše dvě výstavy. První je věnována současné podobě autorské knihy, druhá pardubickému rodákovi architektovi Miroslavovi Řepovi. Obě potrvají do 7. března 2021. Památkově chráněný Dům U Jonáše je po třech letech od havárie vody téměř opravený.


Výstava nazvaná Atlas nových souhvězdí představí návštěvníkům publikace vytvořené jako umělecké dílo většinou z velké části jedním autorem, autorkou nebo skupinou. Knihy se vymykají běžné produkci netradičním pojetím a vysokou kvalitou celkového zpracování. Experimentují s rozmanitostí knižní vazby, nedrží se běžného formátu, důraz autoři kladou na typografii, ilustraci, výběr papíru a tisk. Obvyklé je například využití ručních papírů či autorských fontů. Na výstavě budou k vidění publikace z malých nakladatelství Xaoxax, Bylo nebylo, Adolescent a Upupæpop a knihy vydané a distribuované samotnými autory.

K devadesátinám architekta Miroslava Řepy galerie připravila výstavu jeho celoživotního díla. Syn známého architekta Karla Řepy se výrazně zasadil o rozvoj pardubické architektury. Mezi jeho nejznámější stavby ve městě patří interiéry Interhotelu Labe, budova České státní spořitelny na Palackého třídě, bývalé lázně Na Olšinkách nebo rekonstrukce Východočeského divadla. Je rovněž autorem pavilonu Československa na světové výstavě EXPO v Montrealu v roce 1967. Své zkušenosti ze světových výstav uplatnil i v roce 1970 v Ósace, kam navrhl divadlo Laterny Magiky, a v roce 1992 v Seville, kde působil ve funkci technického ředitele. V devadesátých letech se věnoval kurátorství přehlídek na Pražském hradě, například výstavy Deset století architektury, kde byl jako hlavní kurátor osloven prezidentem Václavem Havlem, a stejně tak i světové výstavy Josipa Plečnika.

Dům U Jonáše s gotickými základy, renesančními prvky a barokní fasádou postihla havárie o Vánocích 2017. Koncem listopadu skončila třetí etapa oprav a vysoušení silných zdí.
0 comments
add comment

Related articles