Panelák v Havlíčkově Brodě bude zbourán

Publisher
ČTK
14.06.2011 12:20
Czech Republic

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodští zastupitelé schválili demolici panelového domu s 18 byty v centru města. Budova nedaleko památného Havlíčkova domu podle nich kazí pohled na starou zástavbu. Lidé, kteří v městském domě bydlí, dostanou od radnice náhradní bydlení a finanční příspěvek na krytí nákladů spojených se stěhováním. Dům je už z části prázdný, uvedl radní Libor Honzárek (TOP 09).
      Demolice je součástí plánované revitalizace Smetanova náměstí. Podle nynějších odhadů by mohla stát od tří do pěti milionů korun. Nájemníci se mohou přestěhovat do jiného z městských bytů, kde dostanou smlouvu za stejných podmínek. Radnice každému přidá na stěhování 20.000 korun. Podle mluvčí radnice Aleny Doležalové je teď dost volných městských bytů, lidé si mohou vybrat. Bydlení nemají vyřešeno poslední čtyři nájemníci z problematického panelového domu.
      Demolice byla schválena hlasy radniční koalice. Proti vystupovali opoziční zastupitelé. Jiří Čáslavský (ČSSD) bez úspěchu navrhoval odložit rozhodnutí o demolici na září. Podle jeho názoru má panelový dům svoji hodnotu a jeho vzhled by se dal zlepšit opravami. Sociálnímu demokratovi Zdeňku Kopeckému se zase nelíbilo, že není určeno, co na uvolněném pozemku vznikne.
      Příznivci demolice naopak uváděli, že se o tomto problému mluví na radnici už léta. Pro uvolněné místo je podle Honzárka několik možností využití. Jednou z nich je nechat pozemek prázdný. V úvahu připadá například i vybudování objektu pro pořádání kulturních akcí.
      Sporný dům stojí mezi dvěma náměstími v centru Brodu, historickým Havlíčkovým a Smetanovým, jemuž dominuje panelová zástavba. Smetanovo náměstí vzniklo v 70. letech 20. století v místě někdejšího koňského trhu, kde byly staré domy plošně zbourány. Revitalizace celého Smetanova náměstí bude stát asi desítky milionů. Radnice by na ni výhledově chtěla sehnat dotace, tak jak se to podařilo v případě Havlíčkova náměstí, jehož obnova byla dokončena v tomto měsíci.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
statečný starosta
Věra
14.06.11 09:55
show all comments

Related articles