Památkový ústav ocenil obnovu Grébovky i sušárny chmele

Publisher
ČTK
15.09.2015 23:50
Czech Republic

Prague

Sušárna chmele v Odrlicích na Olomoucku
Praha - Obnova Havlíčkových sadů v Praze 2 a objev středověkého stropu v klášteře klarisek v Českém Krumlově dnes získaly Cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost). Cena, která od loňska každoročně vyzdvihuje příklady dobré praxe v památkové péči, má čtyři kategorie a v dalších dvou porota ocenila činnost Sousedského spolku Merboltice na Děčínsku a záchranu sušárny chmele v Odrlicích na Olomoucku. Novinářům to dnes řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
    "Cenou chceme zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo a ocenit ty, kteří se o to přičinili," řekla ředitelka. Z 27 krajských nominací, které vybírají pracovníci příslušných územních pracovišť NPÚ, bylo podle ní těžké vybrat jen čtyři vítěze. Udělila proto ještě mimořádné ocenění za příkladnou komplexní péči o kulturní památku.
    Za záchranu, obnovu a zprovoznění parostrojního pivovaru v Lobči na Mělnicku ho získali Jana Prouzová Myšková a Pavel Prouza z ateliéru RIOFRIO Architects, kteří chátrající areál v roce 2007 koupili. V původně renesančním pivovaru se po rekonstrukci začalo letos znovu vařit pivo.
    V kategorii obnova památky dostala cenu Praha 2 za opravu Havlíčkových sadů obecně známých jako park Grébovka a za restaurování a zhotovení kopie sochy Neptuna. Park nebyl dlouho udržovaný a grotta, tedy umělá jeskyně, byla ještě v roce 2009 v havarijním stavu. Socha chyběla v parku od 70. let, kdy byla v depozitáři a poté se ztratila. Díky veřejné výzvě se našla, v parku je dnes ale kopie pískovcové sochy. Loňské osazení sochy označuje radnice Prahy 2 za tečku náročné rekonstrukce Grébovky, která trvala přes 15 let a stála více než 365 milionů korun. "Jsme vítězstvím v naší kategorii nesmírně potěšeni a chápeme jej jako úspěšné završení dlouholeté práce na obnově Grébovky. Je to ocenění práce mnoha lidí na vinohradské radnici i mimo ni, kteří se o to zasloužili," řekl dnes ČTK místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.
    Za nález středověkých trámových stropů v ambitu kláštera klarisek v Českém Krumlově dostal cenu v kategorii objev roku restaurátor Jakub Rafl. Na objev se přišlo náhodou. Do stropních konstrukcí se totiž neplánovalo zasahovat. Při bouracích a vyklizovacích pracích se pod jedním ze zedníků propadla malá část podlahy, respektive stropu. Následovaly záchranné práce, při kterých se zjistilo, že jde o ojedinělý nález. "Každá ta restaurátorská práce je unikátní, nikdo se nesetkal s takto zachovaným stropem. Museli jsme hledat cestu, jakým způsobem to ošetřit," řekl ČTK Rafl.
    Cena v kategorii záchrana památky se udílí těm, kdo se postarali o objekt na pokraji zániku, za to, že jej vrací do života. Cenu si odneslo sdružení Aktiv+ za záchranu sušárny chmele v Odrlicích, výjimečné technické památky, která dokládá vývoj zpracování chmele na Hané. Občanské sdružení koupilo objekt od původních majitelů v roce 2009. Od roku 2011 prochází objekt postupnou rekonstrukcí. "Pracujeme na tom tři roky, dosud jsme do záchrany investovali 1,5 až dva miliony korun. Ocenění je pro nás nádhera. Je to výsledek dlouhodobé práce a ocenění pro více lidí, kteří do toho byli zapojeni. Památka byla v dezolátním stavu, je to přitom technický unikát, který by jinak nepřežil," řekl dnes ČTK zástupce sdružení Petr Manek.
    Spolek v Merbolticích dostal cenu za prezentaci památkových hodnot, protože se věnuje popularizaci lidové architektury i drobných sakrálních památek v tamní památkové zóně. Veřejnost svou cenu udělila hlasováním po internetu záchraně oranžerie s hrnčírnou v Lomnici u Tišnova.
0 comments
add comment

Related articles