Památkově chráněná budova nádraží v Plzni prošla rekonstrukcí za miliardu

Publisher
ČTK
04.01.2024 18:00
Czech Republic

Pilsen

A8000 s.r.o.


Plzeň - Památkově chráněná budova hlavního nádraží v Plzni z roku 1907 se po téměř tříleté rekonstrukci za miliardu korun otevře v pátek veřejnosti. Celý objekt, jímž denně projde až 20.000 lidí, má novou střechu, fasádu, interiéry včetně oken a dveří, zkvalitnily se služby pro cestující, nový je bezbariérový přístup. Do konce ledna potrvají dokončovací práce ve veřejných prostorách, celá stavba pak skončí v závěru března, řekla dnes ČTK Nela Eberl Friebová, mluvčí investorské Správy železnic (SŽ).


"Provizorně zpřístupněná bude i horní hala v úrovni nástupišť. Dokončovat se zde budou zejména komerční prostory. Pro cestující se už otevře v omezeném režimu provozovna KFC, vůbec první na českých nádražích," uvedla mluvčí. Fastfoodový řetězec KFC, průchozí na venkovní zahrádku, je v jednom historickém sálu, ve druhém bude drogerie. Cestujícím budou k dispozici i knihkupectví, kavárna a prodejna čerstvých potravin. V dolní hale budou od dubna pizzerie, prodejna tisku, rychlé občerstvení a v prostoru před nádražím městská policie, kadeřnictví a květinářství.

Ze vstupní do horní haly vedou eskalátory, které doplnily výtahy. "Nové jsou pokladny v přízemí, moderní veřejné toalety, kanceláře a nocležny pracovníků drah a tabule s odjezdy v hlavní i horní hale", řekl hlavní inženýr stavby SŽ Petr Toman. V celém objektu se dokončuje kamerový systém s přímým dohledem.

Hlavní i dvě menší postranní kupole mají novou měděnou krytinu. Podle dobových fotografií se doplnily původní prvky dolní haly, například repliky vitráží, akademičtí malíři obnovili historické fresky. Podlaha o ploše 800 m² je vydlážděná keramickými replikami dlaždic z roku 1907, řekl David Semelka z firmy SPO.

Cílem stavby bylo podle generálního ředitele SŽ Jiřího Svobody také zlepšit vnitřní uspořádání budovy. "Můžeme obsadit prostory, pro něž dosud nebylo využití," řekl. Podle Svobody je funkční moderní nádraží obrovskou příležitostí pro rozvoj města. Ministr dopravy Martin Kupka i Svoboda věří, že i díky pestré nabídce obchodů naláká další cestující na železnici. Budova bude uzavřena pouze v noci od 01:30 do 04:00, tedy od příjezdu posledního vlaku od Prahy po odjezd prvního spoje do hlavního města.

"Jako jednoznačně pozitivní vnímám rozhodnutí otevřít hlavní halu hned, jak je to možné. I s ohledem na to, že v příštích dnech přijdou poměrně velké mrazy," řekl ČTK Kupka. Rekonstrukce byla podle něj provedena s velkou citlivostí a podařilo se odhalit i původní secesní vrstvy a obnovit štukatérskou výzdobu.

Od roku 1907 nepodstoupila budova zásadní rekonstrukci. Jen po druhé světové válce se musela opravit hlavní kupole, kterou zasáhla bomba. Stavba, na niž dohlížejí památkáři, byla komplikovaná, protože jde o historický objekt.

Více než polovinu nákladů, které aktuálně dosahují 1,03 miliardy Kč, pokryje dotace EU v rámci Národního plánu obnovy.

V uplynulých letech prošlo kompletní modernizací rozsáhlé kolejiště hlavního nádraží za miliardy korun.
0 comments
add comment

Related articles