Památkáři zpřístupní na dva dny brněnskou vilu Stiassny

Source
Vladimír Klepáč
Publisher
ČTK
07.09.2009 15:50
Czech Republic

Brno

Ernst Wiesner

Brno - Milovníci architektury si budou moci příští pátek a sobotu prohlédnout slavnou funkcionalistickou vilu Stiassny v Brně-Pisárkách. Nedávno ji převzal od státu Národní památkový ústav. Když objekt, který kdysi sloužil i jako vládní vila, na týden zpřístupnil, byl o něj mimořádný zájem. Zavítalo do něj 10.000 lidí. Nyní bude zpřístupněn v rámci Dnů evropského dědictví, řekla ČTK pracovnice ústavu Bohdana Fabiánová.

    Mimořádný zájem o vilu je podle odborníků dán tím, že veřejnosti byl do ní vstup zapovězen. Na příští týden připravují památkáři nejen komentované prohlídky budovy, ale také přednášky o stavebních úpravách objektu a jeho vzácném mobiliáři.
    "Neplánujeme trvalé zpřístupnění vily, veřejnost ale bude mít šanci si ji několikrát do roka prohlédnout. Zájemci o návštěvu, kteří nebudou mít příští týden čas, budou mít šanci se do ní brzy podívat," podotkla.
    Budova vznikla za první republiky podle projektu architekta Arnošta Wiesnera. Nechal si ji postavit textilní průmyslník Alfréd Stiassny. Objekt je zasazen do rozlehlého parku. Uvnitř je sice klasicistní, zvenku je ale příkladem funkcionalismu.
    Stát získal vilu po druhé světové válce. Při své návštěvě Československa v ní v roce 1972 pobýval Fidel Castro. Stát nyní pro objekt neměl využití, proto jej předal památkářům. Vila bude sloužit k pořádání výstav, k reprezentačním účelům a vznikne v ní také centrum pro dokumentaci památek 20. století.
0 comments
add comment

Related articles