Ostravský Smetanův sad má po revitalizaci za 11 milionů korun

Publisher
ČTK
19.10.2021 18:15
Czech Republic

Ostrava

Mariánské Hory

Ostrava – Smetanův sad v ostravské části Mariánské Hory a Hulváky má po revitalizaci téměř za 11 milionů korun. Upravená je zeleň, nové je veřejné osvětlení i mobiliář. Zároveň se měnily trasy i povrch chodníků. Hlavní trasa vede tak, aby kopírovala přirozený pohyb chodců a zároveň se vyhnula kořenovému systému dřevin. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná


"Od začátku jsme návrh na celkovou úpravu parku diskutovali nejen s obyvateli okolních domů, ale také se zástupci střední školy. Park by měl sloužit nejen pro rodiče s dětmi a seniory, kteří zde bydlí, ale také pro studenty místní školy, kteří zde tráví volný čas během nebo po skončení výuky. Proto jsme park rozdělili pomyslně na dvě části. Část, která je blíže k panelové zástavbě, by měla sloužit právě více pro rodiny, vydlážděná zóna u vstupu od budovy střední školy by měla poskytovat dostatek prostoru pro setkávání studentů," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO).

Chodníky v centrální části sadu jsou z přírodních materiálů, například ze žulových kostek nebo přírodního kamene, část ploch je z probarveného asfaltu. V sadu přibyly nové druhy stromů a keřů a na vybraných místech jsou vysazeny trvalky, traviny a cibuloviny. Nově bylo založeno 2786 metrů čtverečních parkového trávníku, 356 metrů čtverečních trvalkových a travinných záhonů s cibulovinami a 611 metrů čtverečních záhonů s trvalkami. Přibyly i lavičky z kamene a z tropického dřeva, pískoviště, stojany na kola, odpadkové koše, ale i umělecká díla.

"Smetanův sad poslední léta chátral, zeleň byla neudržovaná, chodníky popraskané. Proto jsme se rozhodli jej celý změnit. Nezapomněli jsme ani na odkaz skladatele Bedřicha Smetany,“ doplnila Šebestová. Názvy symfonických básní Bedřicha Smetany z cyklu Má vlast jsou vytesány do kamenných desek v centrální části sadu, v dřevěných opěradlech laviček jsou vypáleny takty z Braniborů v Čechách, Čertovy stěny, Dalibora, Dvou vdov, Hubičky, Libuše, Prodané nevěsty i Tajemství.

Úprava Smetanova sadu patří mezi takzvané zelené projekty. Jejich cílem je zvelebit a rozšířit parky, sady a veřejná prostranství napříč městem. Hotova už je například úprava okolí mostu Miloše Sýkory po hradní lávku, Farská zahrada za biskupstvím v centru i úprava prostranství před kavárnou na Prokešově náměstí. Připravují se další parkové úpravy.
0 comments
add comment

Related articles