Ostravica se má příští rok začít měnit na kreativní centrum

Publisher
ČTK
27.09.2019 16:05
Czech Republic

Ostrava


Ostrava - Část slavného obchodního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy by se od příštího roku měla začít proměňovat na nové kulturní a kreativní centrum. Náklady na přestavbu by mohly dosáhnout zhruba 40 až 50 milionů korun. Novinářům to dnes řekl vlastník objektu Daniel Zeman, který chce přestavbu financovat z rodinných prostředků.


Podrobně by Zeman chtěl celý záměr představit počátkem příštího roku. Na projektu přeměny spolupracují architekti i další odborníci. Dnes ve městě začal také třídenní workshop, v němž mohou svými nápady a podněty přispět také studenti a čerství absolventi architektury. Na workshop se přihlásilo 35 studentů nejen z Ostravy, ale i z Prahy. "Sesbíráme od studentů myšlenky a já doufám, že je použijeme v konceptu, který bude představen v lednu," uvedl Zeman. Dodal, že následovat pak bude administrativní zajištění přestavby objektu a s ním spojená potřebná povolení. "V ideálním případě by první část mohla být k využití už skutečně v tom roce 2020," řekl Zeman. Celý projekt by pak mohl být dokončen v létě 2021. "Paradoxně největším problémem nejsou peníze na tu přestavbu, mé rodinné peníze jsou na to připraveny, pro mě největší potřebou a smyslem je, aby podporu dostal ten, kdo to bude provozovat," uvedl Zeman.

O náplň a fungování kulturního a kreativního centra by se mělo starat nynější centrum Cooltour v čele s jeho ředitelem Andrejem Harmečkem. "Proces jsme teprve odstartovali. Zamýšleli jsme se nad tím jako nad projektem, který by měl do města přinést další občanské služby. Vytvořili jsme kreativní centrum, které bude částečně spojovat kulturu, částečně spojovat nějaké zázemí pro start-upy, mladé podnikatele či různé profese, které potřebují ke svému bytí třeba fotoateliéry, nahrávací studio, střižny a podobně. Částečně jsme to spojili i s nějakou mezinárodní spoluprací, protože bychom tady chtěli vytvořit residenční centrum," uvedl Harmečko. Plánuje do Ostravy přilákat zahraniční umělce, kteří by pomáhali rozvíjet ostravskou kulturní scénu a mohli spolupracovat třeba s konzervatoří, univerzitou či dalšími institucemi.

Zeman uvedl, že během uplynulých čtyř let byla v objektu provedena řada záchovných prací. Budova je statisticky stabilizovaná. Zeman má ve vlastnictví objekty A a B, další dva objekty C a D od Zemana koupil liberecký podnikatel Michalis Dzikos, který chce tuto část přestavět na hotel.

Někdejší obchodní dům chátrá od roku 2000, kdy se při nepovolené rekonstrukci v části budovy propadlo několik stropů. V minulosti někdejší obchodní dům několikrát změnil majitele. Také město se pro objekt stojící přímo v centru pokoušelo najít případnou náplň. Uvažovalo se o využití budovy pro potřeby magistrátu či knihovny, přestavba by ale byla finančně značně náročná. "Tento záměr hodnotím skutečně jako ten nejprůchodnější a nejpravděpodobnější. I to rozdělení na dvě části umožňuje rozdělit investice i to riziko na dva subjekty a zvýšit pravděpodobnost, že se to dotáhne do konce," řekl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).
0 comments
add comment

Related articles