Opravené náměstí v Prostějově lidem nabízí více prostoru i zeleně

Publisher
ČTK
30.06.2015 20:25
Czech Republic

Prostějov

Prostějov - Více prostoru i zeleně nabízí obyvatelům Prostějova a návštěvníkům města opravené náměstí T.G.Masaryka, které dnes bylo po několikaměsíční rekonstrukci slavnostně otevřeno. Revitalizace centrálního náměstí stála bezmála 27 milionů korun, přičemž většinu nákladů pokryla dotace z evropských fondů.

    Dlouho připravovaná rekonstrukce náměstí začala loni na podzim. Zakázku ve veřejné soutěži vyhrála společnost Skanska. "Stavební úpravy obnášely mimo jiné realizaci nové žulové dlažby, závlahy, podzemních elektrorozvaděčů či svítidel," řekl dnes novinářům primátorův náměstek Zdeněk Fišer (ČSSD).
    Rekonstrukce zahrnovala například 6000 m² nové dlažby, výsadbu 2400 m² trávníku a 520 m² záhonů, instalaci 80 laviček a 17 stožárů a svítidel veřejného osvětlení. Vybudován byl také nový závlahový systém.
    "Na revitalizaci hlavního prostějovského náměstí, která přijde na zhruba 27 miliónů korun, se nám podařilo získat dotaci přes 18 miliónů korun z Regionálního operačního programu Střední Morava," podotkl Fišer.
    Díky rekonstrukci se na náměstí zvětšila zpevněná plocha, takže na různé kulturní a společenské akce v centru Prostějova bude moci přijít více lidí. Na náměstní vznikla shromažďovací část před muzeem, oddychové místo se stromy v jeho středu a slavnostní prostor před radnicí. Na pravé straně náměstí přibyla menší dubová alej.
    Oprava náměstí se ale neobešla bez komplikací. Dělníci si nevěděli rady s pokládáním dlažby na parkoviště a chodník před radnicí. Správně ji položili až na třetí pokus, kdy byli povoláni zkušení kameníci.
    Město loni dokončilo opravu radniční budovy, která stála 75 milionů korun. Už v roce 2011 byla pro veřejnost otevřena radniční věž, jejíž rekonstrukce přišla na pět milionů korun. Ve věži vznikl prostor pro výstavy, rekonstrukce se dočkal hodinový stroj, pohon a rozvod pohybu orloje. Další čtyři miliony korun byly investovány do opravy historických prostor radnice včetně obřadní síně.
    Sídlo městského úřadu s bohatě zdobenými interiéry, které je dominantou centrálního náměstí, bylo postaveno v secesním stylu v letech 1909 až 1914 podle projektu Karla Huga Kepky. Součástí budovy je 66 metrů vysoká věž.
0 comments
add comment

Related articles