Oprava náměstí části Ostravanů vadí, podle města je ale nutná

Source
Martina Kubíčková
Publisher
ČTK
15.08.2006 12:45
Czech Republic

Ostrava

Ostrava - Těžkou hlavu mají z rekonstrukce centrálního Masarykova náměstí v Ostravě místní podnikatelé i obyvatelé okolních domů. Na náměstí, které bylo dlouhou dobu rozkopáno kvůli výstavbě kolektoru, už totiž kvůli jeho kompletní rekonstrukci opět panuje čilý stavební ruch. Dnes na něm začal rovněž záchranný archeologický výzkum.

"Bydlím tady, a je to opravdu víc než drsné. Nevím, jestli jsou starší lidé už nahluchlí, že jim to nevadí. Myslím, že náměstí úpravu nutně nepotřebovalo a mohlo se to investovat jinde," řekla ČTK jedna z obyvatelek.
Primátor Ostravy Aleš Zedník se naopak domnívá, že rekonstrukce je nezbytná. "Město, které se rozvíjí, musí nutně být doprovázeno stavebním ruchem. Rekonstrukce náměstí je dluhem Ostravanům. Chtěl bych lidi požádat o shovívavost a slíbit jim, že nové náměstí se stane poznávacím znamením města," podotkl Zedník.
Oprava náměstí by mohla být dokončena ještě na konci letošního roku. Společně ji financuje město Ostrava ve spolupráci s městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz. Celkem oprava bude stát asi 94 milionů korun, přičemž asi 20 milionů korun zaplatí obvod. Zedník věří, že oprava přiměje i majitele okolních domů k případné rekonstrukci fasád. Na náměstí se už například nyní opravuje obchodní dům Prior, který má v rukou soukromý vlastník a jenž patřil k nejméně vzhledným budovám na náměstí.
Rekonstruováno bude původní obdélníkové náměstí, které je vymezeno Střelniční a Solnou ulicí a z druhé strany Poštovní ulicí a Ostravským muzeem. Celkově tak bude rekonstruováno zhruba 9500 metrů čtverečních a ze současné podoby náměstí bude zachován pouze Mariánský sloup. Na ploše náměstí bude umístěno například 30 mosazných desek, které by lidem měly připomenout důležité události z historie Ostravy. K datu bude vždy připojen i krátký text. Na náměstí přibude nové veřejné osvětlení, lavičky či pítka. Z magistrátu se na něj přemístí busta prvního prezidenta T. G. Masaryka a uprostřed náměstí bude nová fontána s vodotrysky.
0 comments
add comment

Related articles