Oprava gotického hradu Kost skončila, vyšla na více než 100 mil. Kč

Publisher
ČTK
16.08.2021 08:25

Libošovice - Rozsáhlá rekonstrukce gotického hradu Kost na Jičínsku skončila. Vyšla na přibližně 105 milionů korun, dotace z evropského programu IROP pokryje 80 procent uznatelných nákladů. Šlo o dosud nejkomplexnější rekonstrukci v novodobé historii hradu. ČTK to řekl kastelán Jan Macháček. Hrad patří rodině Kinských dal Borgo a v současnosti je pro veřejnost znovu otevřený šest dní v týdnu. Více informaci o provozu je na webu.


Rekonstrukce začala na podzim 2019 a zahrnovala stabilizaci podloží pod hradem, odvodnění areálu a sanaci a stabilizaci parkánových a hradebních zdí.

"Udělalo se kompletní odvodnění celého horního areálu a oprava povrchů včetně doplnění dlažeb. Sanovaly se veškeré hradby a skalní masiv, na kterém samotný hrad stojí. Cílem bylo stabilizovat skalní masiv a zabránit zatékání povrchové vody. Došlo také k doplnění omítek na Vartemberkském a Šelmberkském paláci," řekl ČTK Macháček.

Významný byl také archeologický výzkum, který stavebním pracím předcházel. Nové objevy zpřesnily datování vzniku hradu a také podobu, jakou měl ve 13. století. Podle předběžných závěrů vykopávek nálezy posunuly vznik hradu zhruba o 100 let do minulosti, a to do poloviny 13. století. Také naznačily, že už ve 13. století šlo na svoji dobu o velký kamenný hrad se vstupní kamennou bránu a velkou obrannou věží, která mohla dosahovat výšky až 30 metrů.

"Definitivní výsledky bychom měly mít na konci roku 2022, kdy by měla být plně funkční metoda datování malt, které se v minulosti používaly. Tím uzavřeme archeologický výzkum, který by nám mohl dát odpovědi na otázky k počátkům hradu," řekl Macháček.

Hrad Kost, který je v katastrálním území Podkost, části obce Libošovice, je považován za jeden z nejzachovalejších gotických hradů v Česku. Se svým okolím je významným regionálním turistickým cílem.
0 comments
add comment

Related articles