Opavští zastupitelé neschválili odkup chátrajícího OD Breda

Publisher
ČTK
29.03.2021 19:20
Czech Republic

Opava

Leopold Bauer


Opava – Opavští zastupitelé dnes neschválili odkup chátrajícího bývalého obchodního domu Breda v centru města za 39,5 milionu Kč. Primátor Tomáš Navrátil (ANO) se má ještě sejít s předsedy jednotlivých klubů a podmínky, popřípadě jejich návrhy, doladit. Objekt je památkově chráněný a léta už chátrá. Městu jej nabízí správce konkurzní podstaty, který má na starost zkrachovalou firmu Kamila Kolka.


Město vychází z návrhu speciálně sestavené pracovní skupiny. Zasedli v ní zástupci různých organizací, podnikatelé či majitel rozsáhlé sbírky africké kultury Jiří Blata. Podle plánu představeného dnes zastupitelům by objekt měl být z jedné poloviny využíván komerčně, z druhé pak pro veřejnoprávní účely. Provoz budovy by město neměl výrazněji finančně zatěžovat.

Do budovy s 10.000 m² plochy chce vedení radnice investovat bezmála 300 milionů korun. Kromě kupní ceny jde o náklady na rekonstrukci budovy. Samotný roční provoz objektu by pak měl stát asi 17,7 milionu korun. Výnosy z nájemného a hrazením poskytnutých služeb by naopak město mělo získat 15,8 milionu korun. Rozdíl by pak tvořila dotace města na provoz budovy.

Projekt počítá s tím, že ve dvou z šesti pater vznikne celoroční tržnice a další prostory pro komerční využití. Další patro by město využilo pro komunitní centrum. Prostory, včetně tanečního sálu, by měly sloužit například spolkům. V dalších dvou patrech by pak vznikly galerie. jedna sestavená z afrických sbírek Blaty, další ve spolupráci s Institutem výtvarné fotografie.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) loni v únoru při návštěvě Opavy přislíbil, že stát by s nákladnou rekonstrukcí pomohl, pokud by budova patřila městu a našlo se pro ni smysluplné kulturní využití.

V době svého otevření v roce 1928 byla Breda největší obchodní dům v republice. Stavba z roku 1927, která vznikla přestavbou původního obchodního domu, ale nyní chátrá. Firma Kamila Kolka, která ji vlastní, je v likvidaci. "Každý si může myslet, že za všechno může Kolek. Mě ale stav Bredy velmi trápí," řekl dnes ČTK podnikatel. Tvrdí, že se řadu let marně snažil dohodnout s firmou, která odkoupila jeho pohledávku za budovou. "Nebyla ochota, nakonec Breda skončila v konkurzu," řekl už dříve ČTK Kolek.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
jak ze špatného snu
Raval
30.03.21 10:54
moudré rozhodnutí
Hadrava Martin
30.03.21 12:36
show all comments

Related articles