Odborníci v senátu vyzvali ředitele NPÚ Hájka k rezignaci

Source
Jakub Janda
Publisher
ČTK
16.05.2006 23:30
Czech Republic

Prague

Praha - Bývalí členové odborné rady Národního památkového ústavu (NPÚ), kterou jeho generální ředitel Tomáš Hájek minulý týden bezprostředně po jejich rezignaci rozpustil, dnes Hájka na veřejném slyšení v Senátu vyzvali, aby sám okamžitě rezignoval. Teprve Hájkův odchod by mohl začít skutečnou diskusi o budoucnosti památkové péče a její rozumné reformě, řekl senátorům bývalý člen rady Josef Holeček.

NPÚ v pondělí na svých internetových stránkách uveřejnil Hájkovu novou koncepci památkové péče, Holeček ji označil za pouhé "slohové cvičení". "Generální ředitel problematice památek vůbec nerozumí," prohlásil Holeček, který však byl sám členem odborné komise, která Hájka do funkce vybrala. "Byla to chyba a já se alespoň za sebe za tento špatný odhad omlouvám," uvedl. "Veřejnost by také měla vědět, že komise nebyla nástrojem ministra kultury, ale že se rozhodovala skutečně autonomně," konstatoval Holeček.
Na programu dnešního slyšení mělo být také Hájkovo vystoupení, Hájek však před senátory nepřišel, stejně jako pozvaní zástupci ministerstva kultury. "Pan generální ředitel se raději nezúčastní těch veřejných vystoupení, kde by nebyl schopen obhájit svoje činy. I dnešní situace, kdy nebyl schopen přijít či vyslat svého zástupce, to pouze jenom potvrzuje," řekl další bývalý člen poradní komise Václav Girsa, který Hájkovi vytkl, že podle jeho názoru obor péče o památky zpolitizoval. Také on požadoval Hájkovu rezignaci.
Od tohoto požadavku se naopak distancoval sekretář komory architektů Josef Plos.
Odborníci na památkovou péči mají proti Hájkovi výhrady již od začátku jeho působení v čele NPÚ. Výhrady měli i proti způsobu výběru nového ředitele, podle Hájkových odpůrců v komisi nezasedl jediný erudovaný památkář, ministr Vítězslav Jandák při jejím sestavování neoslovil ani nikoho ze svého vrcholného poradního orgánu v rámci památkové péče, vědecké rady ministra.
Senátor Martin Mejstřík označil situaci, kdy památková péče podléhá státní správě, za katastrofální. Vyřešit by ji podle jeho názoru mohl nový památkový zákon. "Skončeme už s těmito slyšeními a pojďme připravit nový zákon o památkové péči tak, abychom se na konci příštího volebního období tady nemuseli scházet s tím, že jsme zase opět na začátku," prohlásil.
0 comments
add comment