Moravské Budějovice hodnotí první architektonickou soutěž, řeší mateřskou školu

Publisher
ČTK
12.05.2024 18:50
Moravské Budějovice – Moravské Budě- jovice na Třebíčsku do několika týdnů zveřejní výsledky první architektonické soutěže, kterou uspořádaly. Řeší stavební úpravy Mateřské školy Husova s cílem rozšířit její kapacitu o jednu třídu. V soutěži je 24 návrhů. ČTK to řekl místostarosta asi sedmitisícového města Jan Švaříček.


Moravskobudějovická mateřská škola je určená pro 235 dětí, třídy má ve třech budovách. Pracoviště v Husově ulici se dvěma třídami je podle Švaříčka v nejhorším technickém stavu. Když začalo město řešit jeho rekonstrukci, ukázalo se, že bez zásadní úpravy se to neobejde. "Vlastně jsme zjistili, že kdybychom školku poctivě rekonstruovali, tak by z ní nic nezbylo, jen obvodové zdi," řekl Švaříček.

Školní budovy jsou podle něho ty nejdůležitější veřejné prostory města, když se v nich utváří hodnoty dětí, včetně estetických. I kvůli tomu chtělo město kvalitní architektonický návrh. "Původně jsme myslili, že oslovíme třeba jen tři (architektonická) studia. Ale narazili jsme na zákon o veřejných zakázkách, protože ten projekt samotný je tak drahý, že jsme to nemohli zadat jen třem, ale museli jsme jít otevřenou cestou. A pokud chcete oslovit architekty otevřenou cestou a nejít na cenu, ale na kvalitu, tak jediná cesta je architektonická soutěž," uvedl Švaříček. Na odměnách v soutěži město rozdělí 450.000 korun.

Očekávané náklady na stavbu jsou 48 milionů korun. Architekti mohli ve svých návrzích řešit zadání buď novostavbou nebo přestavbou objektu. "Dvě třetiny návrhů pracovaly se současnou dispozicí, kde tedy stejně většinu zbouraly, nechaly pár funkčně zajímavých zdí," dodal Švaříček. Vítěz soutěže zpracuje do roka projektovou dokumentaci. Nejdřív bude možné začít stavět v roce 2026.

Školka vznikla spojením dvou kdysi soukromých vil. Podle Švaříčka nebyla její dispozice od začátku pro provoz mateřské školy vhodná.
0 comments
add comment

Related articles