Odboráři kritizují navrhované snížení rozpočtu kultury

Publisher
ČTK
24.06.2019 08:10
Czech Republic

Prague

Praha - Vláda podle odborářů porušuje své programové prohlášení o podpoře kultury, je zodpovědná za trvající kritický stav v této oblasti. Českomoravská konfederace odborových svazů a Unie zaměstnavatelských svazů to dnes uvedly v tiskové zprávě. Odmítají návrh rozpočtu ministerstva kultury na příští rok, který má být o více než 400 milionů korun nižší než letos. Požadují, aby vláda navýšila rozpočet na úroveň, se kterou počítá strategie ministerstva kultury, tedy minimálně na jedno procento výdajů státního rozpočtu, bez započítání výplaty náhrad církvím.


O návrhu státního rozpočtu má v pondělí jednat vláda. Českomoravská konfederace odborových svazů a Unie zaměstnavatelských svazů ČR požadují okamžité jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

Výdaje ministerstva kultury by měly podle návrhu státního rozpočtu po několika letech růstu v příštím roce klesnout. Plánovaná suma je zatím o 424 milionů korun nižší než letošní rozpočet. Výdaje resortu by měly činit 14,36 miliardy korun proti letošním 14,78 miliardy korun. Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl již dříve ČTK sdělila, že z hlediska naplňování programového prohlášení vlády považuje ministerstvo sumu navrhovanou v rozpočtu za nedostatečnou.

V únoru ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) řekl, že pro rok 2020 bude požadovat navýšení rozpočtu o 2,4 miliardy korun proti letošku. Znamenalo by to, že by resort v příštím roce měl hospodařit se sumou přes 17 miliard korun. Podíl rozpočtu kultury na státním rozpočtu by podle jeho tehdejšího vyjádření měl v roce 2021 vzrůst na jedno procento, tak jak o tom vlády mluví dvě desítky let a počítá s tím strategie MK zmiňovaná odboráři.

Staňkova pozice ve vládě není dlouhodobě silná, o jeho možné výměně se mluvilo už předtím, než v dubnu odvolal dva ředitele příspěvkových organizací. Za to ho kritizovala část odborné veřejnosti, opozice i straníků. Následně podal demisi. Prezident Miloš Zeman ji nepřijal, premiér Babiš pak na žádost ČSSD navrhl jeho odvolání.
0 comments
add comment

Related articles