O rekonstrukci Uranu rozhodne až nové vedení Liberce

Source
Marek Kuntoš
Publisher
ČTK
20.06.2018 17:45
Czech Republic

Liberec

Liberec - Až nové vedení Liberce rozhodne o rekonstrukci sedmipodlažní budovy Uranu, kde má sídlo městská policie a některá oddělení magistrátu. Rozlehlá budova je ve špatném stavu, náklady na opravu si podle stavebně technického průzkumu vyžádají kolem 150 milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO). To je výrazně více než byl předchozí odhad, který počítal s investicí 27 až 80 milionů korun.


Primátor chtěl vypracovat studii, která by upřesnila náklady na rekonstrukci a posoudila variantu možné přístavby v zadním traktu. V radě města ale pro to nenašel podporu. "Respektuji to, ale beru nelibě. Jsou to další čtyři měsíce, které doslova prospíme a neuděláme nic. Stav Uranu je tragický," řekl. Za poslední dva týdny v něm byly dvě havárie, kanalizace a stoupaček.

Budova s ocelovým skeletem stojí u autobusového nádraží na třídě 1. máje. Kromě rekonstrukce parteru v roce 2009 neprošel Uran žádnou významnou opravou. Město získalo objekt postavený v roce 1969 bezplatně od státu v roce 2005. Město má v Uranu asi 180 zaměstnanců, vedle městské policie tam je i odbor sociální péče a část agendy dopravy.

Proti vypracování studie na Uran byl náměstek primátora pro ekonomiku Jan Korytář (Změna pro Liberec). V zadání mu mimo jiné vadilo, že by vedení města mělo učinit strategické rozhodnutí, zda přístavbou vytvořit prostor pro nastěhování dalších až 100 úředníků. "To by celý projekt dostalo odhadem do říše investice za 250 milionů korun. A pokud máme zkoumat, zda se bude dostavovat další část Uranu, tak vzhledem k výši investice by o tom měla rozhodnout až nová rada města," uvedl.

Studii v současné době považuje za zbytečnou také náměstek primátora pro školství, kulturu a sociální oblast Ivan Langr (býv. Změna). "Za mě je to o tom, zda chceme Uran rekonstruovat za tyto peníze či najít jiný prostor pro úředníky," uvedl Langr. To nedávno připustil i primátor. Uvedl, že jednou z možností by bylo koupit zámek v centru města od soukromníka zhruba za 100 milionů korun a přestěhovat úředníky tam.

Ještě loni primátor uváděl, že by se zahájením rekonstrukce Uranu chtěl začít v tomto roce. S ohledem na stav příprav ale případná oprava začne nejdřív v roce 2020. V horším technickém stavu než Uran není v Liberci žádná budova, v níž jsou úředníci města. Nebezpečný pro své okolí je hlavně obvodový plášť, který je z takzvaných boletických panelů. Kolem budovy je i ochranné lešení, aby z ní nic nespadlo na chodník, který vede z centra k vlakovému nádraží.
0 comments
add comment

Related articles