Nový majitel brandýského zámku ho postupně opraví

Publisher
ČTK
31.01.2020 09:45
Czech Republic

Lidice


Brandýs nad Orlicí - Nový majitel zchátralého zámku v Brandýse nad Orlicí ho chce postupně opravit. Mohla by v něm být kavárna, informační centrum i ubytování. ČTK to řekl jednatel společnosti Orlice Pavel Skalický. Památku koupil se svojí rodinou v dražbě za 3,99 milionu korun.


"Jsem z Ústí nad Orlicí. Tady je málo takhle hezkých staveb jako zámek v Brandýse. Začneme stavebně-historickým průzkumem. I pak bychom rádi otevřeli pro veřejnost, chceme spolupracovat s městem," řekl Skalický, který je povoláním lékař.

Zámek vlastnil stát a opakovaně ho nabízel i s 7000 metrů čtverečních parku v dražbě. Napočtvrté se našel kupec. Zámek je barokní památkou z let 1781 až 1783. Stojí na místě kláštera Jednoty bratské. Postavit ho dali Trauttmannsdorfové. V roce 1914 ho bankéřská rodina Fisherů přestavěla v klasicistním slohu.

Stát převzal zámek v roce 1945 na základě dekretu prezidenta. V budově byl postupně internát Střední průmyslové školy textilní, Střední průmyslové školy železniční a sídlo Výchovného ústavu pro děti a mládež. V roce 1997 ho poničily povodně, od roku 2014 je prázdný. "Zámek je v havarijním stavu, v jedné místnosti je spadlý strop. Je zajištěný trámy. Na havarijní situace bude pravděpodobně možné dostat dotaci, další možnosti budeme hledat v dalším dotačním období EU," řekl Skalický.
0 comments
add comment

Related articles