Nový Bor připravuje opravu náměstí

Publisher
ČTK
18.04.2017 17:00
Czech Republic

Nový BorNový Bor - Nový Bor na Českolipsku připravuje opravu náměstí s náklady odhadovanými na 20 milionů korun. Dnešní nevzhledné parkoviště by se mělo proměnit v důstojné náměstí se zelení, lavičkami i výtvarným dílem ve svém středu. Parkovacích míst ubude. Radní již vybrali i plastiku, která ozdobí střed náměstí, vítězná práce pražských architektek Gabriely Králové a Lucie Chroustové "Po fajrumtu" odkazuje na sklářskou minulost i současnost města. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná.


Nový Bor je se svými 12.000 obyvateli pátým největším městem v Libereckém kraji. Na obnově centra se tam pracuje několik let. "Na předchozí etapy obnovy historického středu města, jako byl parčík na náměstí, rekonstrukce Kalinovy ulice nebo lokality před takzvanými Lužickými domky, jsme zvládli našetřit z vlastního rozpočtu. Nyní je ale investice vysoká, město se bude muset zadlužit. Konečná výše úvěru se bude odvíjet od celkové ceny," řekla místostarostka Stanislava Silná (SNK ED - Nový Nový Bor).

Radnice plánuje zahájit rekonstrukci náměstí Míru letos v létě. Plocha se podle schválené studie změní na odpočinkové místo s lavičkami a vzrostlými stromy. "Úbytek parkovacích míst nahradí nové parkoviště na křižovatce ulic T.G.M. a Wolkerovy, s jehož výstavbou se počítá v nejbližších měsících v souvislosti se zahájením regenerace sídliště Husova - Jiráskova. Obě akce si vyžádají kolem 25 milionů korun," doplnila Pokorná.

Střed nového náměstí se radnice rozhodla oživit výtvarným dílem, na něž vypsala v závěru loňského roku anonymní výtvarnou soutěž. Přihlásilo se 25 zájemců. O vítězi rozhodovala šestičlenná porota složená hlavně z odborníků. Vítězná plastika má podobu otevřené sklářské rotační formy, která je složená z vysokého sloupu z opáleného bukového dřeva vystupujícího z klidné vodní hladiny se zrcadlem a navazující dlouhé lavice.

"Porota u vítězného návrhu ocenila jednoznačnou a výraznou kompozici, která má jasný příběh - sklářský verštat z každodenní sklářské šichty. Označila návrh za vhodný do městského veřejného prostoru, ocenila i využití vodního prvku," řekl k vítěznému návrhu vedoucí městského odboru rozvoje Miroslav Jeništa. Návrhy si bude moci veřejnost na výstavě v Navrátilově síni, kterou radnice připravuje.
0 comments
add comment

Related articles