Nové věže chebského kostela mají mít téměř 24 metrů

Source
Pavel Peňás
Publisher
ČTK
05.11.2007 23:25
Czech Republic

Cheb

Cheb - Do výšky téměř 24 metrů od základny se mají tyčit věže chebského kostela sv. Mikuláše v Chebu. Vyplývá to z projektu, se kterým chce chebská radnice požádat o stavební povolení. Příští rok by se pak na kostel měly věže, ještě do války zdaleka viditelná dominanta Chebu, vrátit, řekl dnes novinářům místostarosta Michal Pospíšil.
    "Do Vánoc bychom chtěli stihnout vybrat dodavatele, který připraví prováděcí projekt. Nebude to jednoduché, proto chceme firmu, která už má se stavbou věží zkušenosti," uvedl Pospíšil.
    Věže totiž bude nutné smontovat na zemi a pak je umístit na vrchol kostela jeřábem nebo jinou výškovou technikou. Mají nahradit současné provizorní, jen několik metrů vysoké kopule věží.
    Věže byly za dobu existence kostela, od 13. století, poškozeny hned několikrát. Naposledy je na konci druhé světové války zničila dělostřelecká palba. Na historických obrazech a fotografiích byly právě věže kostela z dálky viditelnou dominantou města.
    Jasnější jsou už i pravděpodobné náklady na dostavbu věží. Podle Pospíšila mají dosáhnout asi deseti milionů korun. Bude ale záviset také na kvalitě dřeva, které tvoří základ věží.
    "K financování chceme použít jak veřejnou sbírku, v které je nyní asi 2,5 milionu korun, tak zřejmě i peníze z  nadačního fondu Historický Cheb. Dopisem jsme se také obrátili na poslance z  regionu, jestli by se jim nepodařilo získat alespoň milion korun ze státního rozpočtu," doplnil Pospíšil.
    Pokud se dořeší financování, mělo by se s  dostavbou věží začít na jaře nebo v létě příštího roku. Důvodem je i to, že peníze z veřejné sbírky by měly být do srpna použity.
0 comments
add comment