Nová scéna ND by se měla začít opravovat v polovině roku 2025, uvedl Burian

Publisher
ČTK
14.02.2024 21:05
Czech Republic

Prague

Karel Prager


Praha - Nová scéna Národního divadla (ND) by mohla být otevřena po rekonstrukci v roce 2028, práce by se měly zahájit v polovině roku 2025. Řekl to dnes generální ředitel Národního divadla Jan Burian. Náklady odhaduje zhruba na dvě miliardy korun.


"Nová scéna bude v příští sezoně ještě plnohodnotně fungovat. V této chvíli je odhad nákladů dvě miliardy korun, uvidíme, za jakou cenu to vysoutěžíme. Doufejme, že soutěž začne v dohledné době," uvedl Burian. Dodal, že musí rekonstrukci a financování definitivně schválit vláda, ale že dohoda o rekonstrukci mezi divadlem a vládními zástupci existuje. "Také proto, že už jsme do té rekonstrukce vrazili poměrně hodně peněz, tím my myslím český stát a české občany. My už máme hotový projekt, máme stavební povolení. Ale máme také už kompletně rekonstruované podzemí, kde je parkoviště," dodal.

Budova z přelomu 70. a 80. let 20. století je významným představitelem československé brutalistní architektury. V roce 2021 se stala kulturní památkou. Návrh na prohlášení divadelní budovy památkou ležel na ministerstvu několik let. ND při přípravě rekonstrukce počítalo s tím, že budova může být za památku prohlášena; celý komplex se nachází v Městské památkové rezervaci, a je tedy i tak památkově chráněn.

Na Nové scéně hraje především Laterna magika, která se již na rekonstrukci budovy připravuje. "Laterna magika chystá dvě nové premiéry, obě se zahraničními režiséry, s cílem, aby mohla více cestovat po dobu uzavření Nové scény po světě. Chystáme pro ni také termíny v rámci běžného provozu Národního divadla a část repertoáru se přesune do Stavovského divadla," řekl Burian.

Architektonický záměr přestavby Nové scény nemění podle vedení ND vnější vzhled budovy, zachovává všechny původní architektonicky hodnotné vnitřní prostory. Nově zpřístupní část budov veřejnosti a umožní větší využití piazzetty ND.

Zřejmě největší změna čeká hlavní sál Nové scény, který má zastaralé divadelní technologie a špatnou akustiku. Vzniknout má divadelní scéna s variabilním uspořádáním prostoru sálu pro různá představení s kapacitou až 500 míst s použitím soudobých moderních divadelních technologií a proměnnou akustikou.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
prošívaná deka
Jirka Višingr
15.02.24 04:22
show all comments

Related articles