Nová rozhledna na Velké Deštné otevře v sobotu

Source
Tomáš Kučera
Publisher
ČTK
23.10.2019 07:55
Czech Republic

Deštné v Orlických horách

architekti.in

Deštné v Orlických horách - Rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách je hotová. Slavnostní otevření je naplánované na sobotu 26. října. Lidé by do té doby neměli vstupovat za oplocení kolem stavby, řekla ČTK starostka Deštného v Orlických horách Alena Křížová. Osmnáct metrů vysoká rozhledna s ocelovou konstrukcí zhruba za pět milionů korun vznikla v nadmořské výšce 1115 metrů na nejvyšším vrcholu Orlických hor. Vstup bude zdarma.


Slavnostnímu otevření rozhledny bude v sobotu dopoledne předcházet výstup na Velkou Deštnou od parkoviště u Šerlichu. "Začátek výstupu k rozhledně je v 10:00. Na trase budou připravena překvapení pro děti. Otevření rozhledny je naplánované na 12:00," řekla ČTK Křížová.

V sobotu bude mezi Deštným a Šerlichem zajištěna kyvadlová autobusová doprava, aby se odlehčilo parkovišti. Akce se bude konat za každého počasí. "Apelujeme na návštěvníky, aby vydrželi do soboty a za oplocení kolem rozhledny nevstupovali," řekla ČTK Křížová.

Rozhledna vznikla na půdorysu nepravidelného pětiúhelníku, betonové základy byly vybudovány přes léto. Ocelovou konstrukci stavbaři sestavili v hale firmy a na místě jako stavebnici zkompletovali. Dopravu konstrukce na Velkou Deštnou usnadnila stavbařům asfaltová vozovka, která tam vede od Šerlichu, ale pro běžný provoz je uzavřena. Konstrukci obložili dřevem.

Obec Deštné v Orlických horách usilovala o rozhlednu na Velké Deštné několik let. "Rozhledna na Velkou Deštnou historicky patří. Jsme rádi, že jsme se na tom shodli s panem hrabětem (Janem Egonem Kolowratem), který pozemek obci daroval a umožnil tak výstavbu rozhledny. Byli jsme ve shodě s vlastníkem pozemku i se Správou CHKO," řekla ČTK Křížová.

V minulosti bylo na Velké Deštné několik jednoduchých dřevěných vyhlídek připomínající myslivecké posedy. Poslední byla odstraněna před devíti lety.

Rozhledna na Velké Deštné je jedna ze čtyř nových rozhleden, které jsou naplánované v hradeckém kraji a jsou součástí projektu na obnovu hřebenové trasy v česko-polském pohraničí s finanční podporou EU. Zbývající tři rozhledny z projektu na území kraje vzniknou nad Novým Hrádkem, u Olešnice v Orlických horách a ve Vysoké Srbské.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Rozhledna na Deštné.
Josef Myslivec
24.10.19 02:10
show all comments

Related articles