Natura Park v Pardubicích od studia Nuance je dokončen

Pardubice - O dokončený Natura Park v Pardubicích, který se dnes slavnostně otevřel, je mezi školami velký zájem. Centrum na břehu Chrudimky má objednávky už na příští rok. Veřejnosti se oficiálně zpřístupní 1. října. ČTK to dnes řekl jeho ředitel Jiří Bureš.

    Nová budova a expozice nabídne okolo 80 programů v oblasti enviromentální výchovy, které jsou uzpůsobené pro nejmenší děti z mateřských škol, žáky základních škol a také pro středoškoláky.
    Jedna oblast se týká poznávaní přírody, děti si mohou vylovit z jezírka zvířata a určit jejich druh. Dále budou filcovat vlnu, natírat včelím voskem a získávat informace o včelách. Zkusí si vyrobit papír a dozvědí se víc o recyklování.
    "Zaměříme se i na mezilidské vztahy, jak žijí nevidomí, máme program proti šikaně, probereme globální rybolov, který se týká lovu velryb. Povíme si něco o ročních obdobích," řekl Bureš.
    Centrum ve všední i víkendové dny může volně navštěvovat veřejnost. Expozice si návštěvníci mohou projít sami a s pomocí sedmi sad podkladů plnit různé úkoly, například ekologické skládačky, hmatové stezky, určit druhy stromů a rostlin nebo si odlít stopu zvířete v geologické expozici.
    Nová budova, venkovní a vnitřní expozice stály zhruba 50 milionů korun, přispěly Evropská unie a Pardubický kraj. Samotné Ekocentrum Paleta do projektu vložilo čtyři miliony korun. Podle Bureše na investici šetřilo pětadvacet let. "Všechny rezervy, které jsme nastřádali, jsou pryč," dodal Bureš.
    Netradiční vzhled plně bezbariérového objektu, který se v patře téměř dotýká korun stromů, navrhli architekti Tomáš Med, Jaroslav Krupa a Filip Klozar. Objekt je inspirovaný základními tvary pavučiny, každé patro je pootočené, a vytváří tak systém konzol.
    Jedna zastřešuje venkovní učebnu, další umožnila vznik terasy. Jedno rameno ční nad cyklostezku a přibližuje se korunám stromů. Suterén je z monolotického betonu pod úrovní protipovodňového valu. Dvě patra jsou dřevěná, natřená šedě a červeně.
0 comments
add comment

Related articles