Nádraží v Dětřichově na Bruntálsku má zachránit petice

Publisher
ČTK
02.12.2020 21:10

Dětřichov nad Bystřicí - Nádraží v Dětřichově na Bruntálsku má zachránit před chystanou demolicí petice. Podpisovou akci spustilo v těchto dnech Hnutí Duha Jeseníky. ČTK to dnes řekl jeho koordinátor Ivo Dokoupil. Hnutí o objekt už dříve požádalo Správu železnic (SŽ). Chce pro něj najít nové využití. Neuspělo, žádost prý podalo pozdě.


"Jenom barbaři likvidují kulturní hodnoty, které se zachovaly a které vybudovali předci. Náš kraj je bohužel významně postižený hospodařením komunistů, všude potkáváme ruiny kostelů, vesnic a domů. Nechceme se proto nečinně dívat, jak Správa železnic ignoruje historickou hodnotu technických staveb a staletých nádraží," uvedl Dokoupil. Dodal, že spolek už nyní zachraňuje gotický kostel v Pelhřimovech a rychtu v Karlovicích. "Doufáme, že petice přiměje úředníky a politiky jednat," uvedl.

SŽ plánuje demolici objektu v jehož sousedství už nyní buduje novou výpravní budovu. Na místě nynější má vzniknout například parkoviště. Náklady na demolici se pohybují okolo 6,2 milionu korun. Hnutí Duha Jeseníky požaduje dotaci pět milionů korun na opravu a argumentuje tím, že takto se 1,2 milionu korun ušetří a stavba se zachrání.

Správa železnic podle vyjádření svého mluvčího Tomáše Poláka s demolicí už počítá. Podporuje ji i vedení obce. "Po konzultaci se zástupci Dětřichova nakonec přistoupíme k odstranění stávajícího nádraží a výstavbě nové výpravní budovy," řekl Polák. Uvedl, že stav objektu je nevyhovující a oprava není vhodná. Pokud by objekt nebyl odstraněn, nevznikl by prostor pro zřízení parkovacích stání zejména pro invalidy. "Dále bychom nemohli vybudovat přístřešek pro cestující, který má navazovat na nově vybudovanou výpravní budovu," řekl.

Dokoupil řekl, že objekt se zachránit dá. Chce pro něj najít nové využití, změnit ho například na turistickou ubytovnu či prostor pro výstavy a koncerty.

Záměr Správy železnic podporuje i vedení obce. "Nádraží jen hyzdí obec. Byla ostuda, když se objevilo mezi 20 nejhoršími nádražími v Česku. Jsme rádi, že půjde dolů. Desítky let se do budovy neinvestovalo," řekl už dříve ČTK místostarosta Dětřichova Jiří Dobrovič.

S demolicí ale nesouhlasí Alena Borovcová z Národního památkového ústavu. SŽ by podle ní měla jít spíše cestou hledání nového využití historických budov. Využití by se u stavby mohlo najít právě v turistickém ruchu. "Trať Olomouc - Bruntál je velmi pěkná a vede turisticky atraktivním územím. Stavby nádraží jsou historické a unikátní. Navržené razantní stavební zásahy zcela pustoší atmosféru trati," míní autorizovaný projektant Karel Siuda.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
na železnici mizí krása a romantika
Martin Hurin
03.12.20 11:47
show all comments

Related articles