Náchod plánuje stavbu spolkového domu za 40 milionů korun

Publisher
ČTK
03.02.2020 12:40
Czech Republic

Náchod


Náchod – Jednadvacetitisícový Náchod chystá výstavbu spolkového domu za přibližně 40 milionů korun. Radnice jej chce postavit v centru města v Hurdálkově ulici v proluce mezi kinem Vesmír a budovou městské policie. Město si již nechalo zpracovat architektonickou studii, vlastní stavba by se mohla uskutečnit v roce 2021. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Spolkový dům pro různé zájmové organizace a spolky Náchod dosud nemá.


Zázemí pro schůze, přednášky, školení a další aktivity by ve spolkovém domě mohly najít například Ateliér malířů a grafiků, Český červený kříž, místní Svaz diabetiků ČR, náchodský fotoklub nebo Náchodská divadelní scéna. Studie kanceláře Tomáš Vymetálek Architects počítá i s menšími ateliéry a klubovnami. V domě by mohly vzniknout expozice významných náchodských rodáků, a to spisovatele Josefa Škvoreckého a architekta Jana Letzela.

Součástí projektu by mělo být i vybudování nového výtahu k budově kina Vesmír. "Výtah umožní bezbariérový přístup do všech podlaží, a tím využití dalších prostor pro spolkovou činnost," uvedla mluvčí. V proluce by mělo vzniknout malé náměstí. Uvnitř spolkového domu se počítá s pasáží s průchodem do vnitrobloku, kterým by se propojila Hurdálkova ulice s ulicí Volovnice.

Do budoucího spolkového domu by měl být začleněn také rodný dům biskupa Josefa Františka Hurdálka, který stojí v zadní části proluky. "Rádi bychom zachovali historickou stopu této budovy jako doklad původní architektury a urbanistické struktury města," uvedl místostarosta Jan Čtvrtečka (ČSSD).

Letos má Náchod v plánu investice za 153 milionů korun. Hlavní investicí bude rekonstrukce mostu přes Metuji v Bělovsi za asi 22 milionů korun. Radnice také plánuje stavbu odpadového centra za 17 milionů korun a ve čtvrti Babí chce investovat devět milionů do stavby objektu spolkového, sportovního a kulturního centra. Hlavní investicí v nadcházejících letech by měla být stavba víceúčelové sportovní haly v lokalitě Bílá růže za odhadovaných 120 milionů korun.
0 comments
add comment