Na pomoc obcím postiženým tornádem se na webu přihlásilo přes 50 architektů

Publisher
ČTK
12.07.2021 18:05
Praha - Na pomoc obcím postiženým červnovým tornádem na Hodonínsku a Břeclavsku se na webových stránkách pořízených Českou komorou architektů (ČKA) po týdnu fungování přihlásilo přes 50 architektů. Komora nabízí postiženým obcím a jejich obyvatelům pomoc s vypracováním projektů rekonstrukce poničených domů nebo stavby nových domů místo zdemolovaných. Nabídky bezplatného či zvýhodněného architektonického poradenství a zároveň poptávka po něm jsou na webu architektiprobono.cz. ČTK to dnes sdělila mluvčí komory Tereza Zemanová.


"Jsme mile překvapeni mírou ochoty našich členů pomoci, a také jsme rádi, že, jak se zdá, web plní svoji funkci. Je zamýšlen jako platforma pro propojení pomáhajících a těch, kteří tuto pomoc potřebují. Role ČKA je pak správcovská a koordinační. Nadále se chystáme sledovat vývoj a hlavně konkrétní příběhy," uvedla Zemanová.

Komora podle ní plánuje i dlouhodobou pomoc. "Postižené obce budou pravděpodobně potřebovat nově řešit třeba urbanismus, a proto aktuálně řešíme i další možnosti," podotkla Zemanová.

K pomoci při posouzení poničených objektů vyzvala své členy také Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Jak dnes uvedla, zatím se přihlásila více než stovka autorizovaných statiků. Podle odhadů ČKAIT bude na přípravu obnovy 1200 částečně nebo zcela poškozených budov zapotřebí několika stovek projektantů.

"Nesmírně si vážíme nasazení a zručnosti tesařů, klempířů, zedníků či pokrývačů, kteří se pustili do oprav poškozených domů. Upozorňujeme však také na nutnou přítomnost inženýrů a techniků autorizovaných v oblasti pozemních staveb a dalších oborech, kteří jsou oprávněni nabídnout služby projektanta, stavbyvedoucího, autorského, technického či stavebního dozoru. Mimo jiné proto, že bez jejich kvalifikovaného vstupu nemusejí vlastníci domů dosáhnout na státní podporu z programu Živel," dodal předseda ČKAIT Robert Špalek.

Finanční pomoc z programu Živel mohou od státu získat lidé postižení bouřkou. Žádosti přijímá Státní fond podpory investic. Obyvatelé mohou dostat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru s jednoprocentním úrokem.

Hodonínskem a Břeclavskem se prohnalo tornádo 24. června. Šlo o druhé nejsilnější tornádo kategorie s rychlostí větru až přes 300 kilometrů v hodině. Způsobilo smrt šesti lidí, poničilo asi 1200 domů. Organizace Člověk v tísni odhaduje, že bouře v oblasti silně zasáhla zhruba 1600 domácností. Ke zbourání je v lokalitě určeno asi 185 domů. Vznikly mnohamiliardové škody.
0 comments
add comment

Related articles