Most uvolní peníze na opravu Repre, odpůrci rekonstrukce s protestem neuspěli

Publisher
ČTK
29.02.2024 17:15
Czech Republic

Most


Most - Město Most uvolní z rozpočtu peníze na plánovanou opravu kulturního domu Repre. Lidé, kteří proti investici přišli i dnes na zasedání zastupitelstva protestovat, rozhodnutí nezvrátili. Podle kritiků je rekonstrukce necitlivá a zničí hodnotnou stavbu. Zakázku vyhrála firma s nabídkou necelých 785 milionů korun. Pro uvolnění peněz, které město střádalo právě na rekonstrukci, hlasovalo 35 zastupitelů, proti byli dva a čtyři se zdrželi.


"Apeluji na vás, abyste nepodpořili rozpočtové opatření a neuvolnili peníze na opravu Repre, je to nepovedený návrh, problémem je samotný přístup do společenského sálu, dramatické změny jsou v interiéru," uvedl Martin Trávníček. Nespokojení obyvatelé poslali městu otevřený dopis s více než 1100 podpisy. Most má přes 60.000 obyvatel. Repre si podle autorů dopisu zaslouží architektonickou soutěž.

Do Repre se po opravě přestěhuje knihovna. Trávníček řekl, že proti tomu jsou místní. Adam Malý z iniciativy The most Most na zastupitelstvu řekl, že politickým rozhodnutím se Repre zničí. "Je to důkaz absolutního nezájmu o architekturu Mostu," řekl Malý.

Primátor Marek Hrvol (ProMOST) uvedl, že by bylo od vedení města nezodpovědné zastavit nyní proces rekonstrukce, která se připravuje řadu let. K opravě podle Hrvola radnice přistupovala ohleduplně. Vedení města nedávno ukázalo novinářům dokument, v němž se k opravě vyjádřil jeden z architektů díla Mojmír Böhm. Nesouhlasil s uspořádáním architektonické soutěže, naopak schválil dvě drobné změny navržené v projektu.

Opravu objektu v centru připravuje město několik let. Na podzim vyhlásilo potřetí veřejnou soutěž. V pátek skončí patnáctidenní lhůta na podání námitek proti výběru vítěze tendru. Následně do tří týdnů od uzavření kupní smlouvy město předá zhotoviteli staveniště. V dubnu by práce mohly začít. Pokud se tak stane, odhaduje se, že náklady v letošním roce budou zhruba 220 milionů korun, z toho 80 milionů korun by využilo město z přidělené dotace, řekl primátor Marek Hrvol (ProMOST).

Na největší investici v novodobé historii má město schválené dvě dotace ve výši zhruba půl miliardy korun. Jednu dotaci město obdrží z Integrovaného regionálního operačního programu a druhou z Národního plánu obnovy. Rekonstrukce podle harmonogramu potrvá dva a půl roku a další půl rok předání stavby a dodělávky. Objekt je v současnosti zakonzervovaný. Poslední městský ples se v něm uskutečnil v roce 2019.

Kritika provází projekt od jeho počátku. Skupina obyvatel doručila loni před vánočními svátky primátorovi a radě města otevřený dopis s bezmála 900 podpisy a odbornou analýzou rekonstrukce. Žádali přepracování projektu, poslední demonstrace proti rekonstrukci se konala v úterý, přišlo na ni zhruba 50 lidí.

Členitý dům vznikal v letech 1972 až 1984 spolu s výstavbou nového města. Na střeše je umístěna měděná koule planetária. Po rekonstrukci se tam vrátí stejně jako svítidla a některá výtvarná díla.
0 comments
add comment

Related articles